PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rektör Kızılay’dan Tıp Fakültesi Gençlik Birimine Ziyaret


berkcan
12-30-2018, 08:03
Rektör Kızılay’dan Tıp Fakültesi Gençlik Birimine Ziyaret

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Tıp Fakültesi bünyesinde kurulan ve öğrencilere sosyo-kültürel anlamda önemli katkılar sunan Tıp Fakültesi Gençlik Birimi’ni ziyaret etti.


Tıp Fakültesinde bulunan merkezde gerçekleşen ziyarete Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, Tıp Fakültesi Dekanı Mahmut Durmuş, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Vardı, Fakülte Sekreteri Cevdet Demirel, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı ve birim sorumlusu Öğr. Gör. Önder Uyanık katıldı.


Birimin faaliyetleri hakkında bilgi veren birim sorumlusu Öğr. Gör. Önder Uyanık, bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde her ne kadar çağdaş tıp eğitimi verilse de sonuçta eğitimi alacak olan öğrencinin biyopsikososyal açıdan da tam sağlık hâlinde olması gerektiğini söyledi.


Uyanık konuşmasına şöyle devam etti: “Dünya Sağlık Örgütü, sağlığı; ‘Beden, akıl, ruh ve sosyal yönden bireysel, grup ve toplumsal olarak tam iyilik hâli’ olarak ifade etti. Bu açıdan değerlendirildiğinde, öğrencilerimizin Biyopsikososyal durumlarını tespit edip bu konudaki eksiklikleri gidererek aldıkları eğitimin verimini artırmak amaçlanmıştır. İ.Ü. Tıp Fakültesi 530 öğrenciyle yapıldı. Tüm öğrencilerin biyolojik durumunu değerlendirmek için her birinden 2 tüp venöz kan örneği alınarak hemogram, D vitamini değerlerine bakıldı ve gerekli görülen öğrencilerimizin aşıları yapıldı. Gençlik Birimi tarafından her bir öğrenciye psikolojik ve sosyal durumlarını değerlendirmek için oluşturduğumuz, 59 sorudan oluşan öğrencilerimizin kendisinde veya ailesindeki kişilerde her hangi bir kronik psikiyatrik rahatsızlığın olup olmadığı, kullanılan ilaçlar, aylık gelir durumları, konaklama durumlarını içeren vb. sorulardan oluşan ‘İ.Ü. Tıp Fakültesi Gençlik Birimi Öğrenci Değerlendirme Formu’ uygulandı. Değerlendirme formundan alınan bilgilere göre MMPI (Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri), Beck Depresyon Ölçeği, Stroop, İz Sürme gibi ölçekler de uygulandı. Sosyoekonomik açıdan sıkıntılı olduğunu düşündüğümüz öğrencilerimize kendilerinden aldığımız izinle SOYBİS üzerinden aile ekonomik değerlendirmeleri yapıldı. Dekan beyin katılımıyla ‘çek bir sandalye’ etkinliği iki haftada bir düzenli olarak öğrenci kantininde yapılmaya başlandı. Amaç öğrencilerimizin yönetimsel sorunlarını direk muhataplarına iletilmesi hedeflenmektedir. Makarna festivali fakültemiz açılışında yapıldı. Yılsonunda fakültemiz bünyesinde öğrenim gören öğrencilerimizin oluşturdukları topluluklarımızla birlikte bir festival organize edildi. Fakültemize ait topluluklarımızla, faaliyet alanlarına göre tüm projelerde birlikte hareket edildi.”


Uyanık “Gençlik merkezinde her öğrenci için doldurulan değerlendirme formları teker teker incelendi ve öğrencilerle toplam 1337 görüşme gerçekleştirildi. Toplam 14 öğrenci psikiyatri polikliniğine yönlendirildi, iki öğrenci muayeneyi reddetti ve toplamda 11 öğrencinin tedavisine başlandı, motivasyonel görüşmeler psikolog eşliğinde devam etti. Takiplerinde okulu bırakma, başka bir üniversiteye geçme hatta intihar düşüncesi olan öğrencilerin kaygıları düzeldi ve üniversiteye daha rahat uyumları sağlandı.” dedi.


Tıp Fakültesine yeni başlayan ve acil konaklama ihtiyacı olan 12 öğrenciye bu imkânın sağlandığını belirten Uyanık sözlerine şöyle devam etti:


“Ayrıca 59 öğrenciye burs verilerek sosyoekonomik sorunlarına yardımcı olundu. Ayrıca Kızılay ve UMKE’nin destek oldukları oryantasyon kamplarımıza 280 öğrencimizin katılımı sağlandı. Fakültemiz öğrencilerinin sosyal sorumluluk projelerini yürütmeyi amaçladıkları için oluşturulan topluluklarımızın 10 etkinliklerinin alt yapıları noktasında destek verildi. Ayrıca ders başarı sıralamalarına göre 120 öğrencimizle birlikte sinemaya gidildi. Gençlik birimi tarafından düzenlenen kamplarla öğrencilerin sosyal faaliyetlere teşviki sağlandı.”


Uyanık sözlerine şu şekilde son verdi:


“Sonuç olarak, tıp eğitimi gibi ağır bir eğitimden geçen öğrencilerin mezuniyet öncesi eğitimlerinde başarılı olabilmeleri için bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmeli ve Tıp Eğitimi Anabilim Dalıyla Gençlik Merkezi işbirliğiyle öğrencilerin biyopsikososyal sorunlarına çözüm bulunarak eğitimlerini daha kaliteli almalarının sağlanması gerektiğini düşünmekteyiz.”


Yapılan çalışmaları yerinde ve son derece anlamlı bulduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, birim sorumlusu Önder Uyanık ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


Haber: İnönü Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi