PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ufuk Üniv. Tıp Fak. Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı

steTUSkop
06-16-2009, 10:02
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı

http://www.medimagazin.com.tr/img//klinikler/klinik436.jpg
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Volkan Baltacı

Mete Generaloğlu/Ankara
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimizin tarihçesi, aslında benim burada olma günümle örtüşüyor. Ufuk Üniversitesi kuruluşu itibariyle daha fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen, tıp fakültesi 6 yıllık geçmişi olan bir fakülte. Tıbbı Genetik Ana Bilim Dalı ise bu kadar eski bile değil. Bu üçüncü yılı. Daha önceki ilk üç yıl, tıbbı genetik derslerini dışarıdan, başka bir fakülteden gelen öğretim üyeleri aracılığıyla sürdürmüşler. Üç yıl önce ben buraya başladım ve çekirdek kadromuzu yavaş yavaş oluşturduk. İlk sırada da öğrenci eğitimini aksatmadan yürütmeyi listemize koyduk. Dolayısıyla yaklaşık üç yıldır, tıp fakültesi birinci sınıflara temel genetik, üçüncü sınıflara ise klinik genetik uygulamaları konusunda temel dersler veriyoruz. Yeni yeni de klinik genetik, tanısal genetik ve laboratuvar hizmetleri olarak hizmet vermeye devam eden bir Anabilim Dalıyız.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistan alımı yaklaşık iki yıl önceki Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’yla başladı. Benim buraya başlamamdan sonraki yıl yapılan TUS sınavıyla. O yıl başlayacak olan arkadaş, işlemlerini gerçekleştiremedi. Bir de tercih problemi oldu. O sene kazanan arkadaşı başlatamadık. Mevcut asistan arkadaşımız bir sonraki TUS’la başladı. Dolayısıyla biz, bir yıldır asistan eğitimi yapan bir Ana Bilim Dalıyız.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda Profesör unvanıyla ben bulunuyorum. Yardımcı Doçent arkadaşımız Dr. Berin Yüksel Konuk, uzman kadromuzda bulunuyor. Bir de asistanımız Dr. Aşkın Şen var. Şu an için akademik kadromuzda üç kişi mevcut.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personelimiz aslında şu an için ortak personeller düzeyinde hizmet veriyorlar. Örneğin; sekreterya hizmetimiz, öğretim üyeliği sekreterliği ve asistan arkadaşlarımıza hizmet veren sekreterlik olmak üzere, birçok kliniğin de ortak kullandığı sekreterlik düzeyinde götürülüyor. Bunun yanı sıra, öğrenci işlerimizde bize ait olmamak üzere, ama bize çok yardımcı olan, derslerimiz için yardımcı olan, eğitim-öğretim planımızı götürmemizde yardımcı olan bir personel gurubumuz var.
Laboratuvar teknisyeni anlamında bir yardımcımız yok. Ancak, dışarıdan sözleşmeli olarak gelip giden bir personelimiz var. Bu, testlerimizde yardımcı olan bir teknik personel. Dolayısıyla yardımcı personel anlamında sınırlı ama, faaliyetlerimizi götürmemize yardımcı olacak düzeyde yardımcı personellerimiz var.

Eğitim programınız nedir?
Bizim Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı olarak, birkaç çeşit eğitim programı yürütme zorunluluğumuz var. Bir tanesi asistan eğitimi. Tıbbi Genetik Derneği ile birlikte aldığımız bir eğitim önergesi doğrultusunda, rotasyonları, teorik dersleri, pratik dersleri, kliniklerde yapılacak kurum içi veya kurum dışı rotasyonları kapsayan 5 yıllık bir eğitim programıdır bu. Bu programı uygulamaya yönelik bir çalışma yürütüyoruz.
Bunun dışında lisans eğitimi var. Diğer tıp fakültelerinin kendi hazırladıkları müfredatlar olduğu gibi, Ufuk Üniversitesinin de tıbbı genetik dersleri için oluşturduğu bir ders programı ve müfredatı var. Bu programı yürütüyoruz. Bu program hem teorik dersler hem de pratik dersler şeklinde yürüyor. Tabi pratik uygulamaları, daha çok üniversitemizin imkânları, cihaz parkı ve kapasitasyonlarıyla sınırlayarak, uygun dersler şeklinde yapmaya çalışıyoruz. Ancak, teorik anlamda vermemiz gereken dersler için, her türlü eğitim ve öğretim araçlarımız, donanımımız son derece yeterli. Hatta birçok üniversiteden de iyi durumda.
Ayrıca, bizim üniversitemizde diğer üniversitelerde görmediğim, bütün branşların hafta sonları ortak olarak düzenlediği bir eğitim programımız var. Bu eğitim, branşların kendi alanlarıyla ilgili, gündemde olabilecek yeni tıbbi gelişmeleri sundukları paneller şeklinde gerçekleşiyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Son bir yıl içerisinde 270 hastaya genetik danışmanlık verdik. Bu genetik hastaya danışmanlık basit bir tıbbi poliklinik hizmeti gibi değil, biraz daha kapsamlı ve bizim saatlerimizi alan bir uygulama. Genetik yönden tam açıklığa kavuşturulamamış, örneğin; bu yenidoğanın dismorfolojik bozukluğu olabilir ki, teşhis konması zor bir hastalıktır. Zekâsıyla ilgili, sinir sistemiyle ilgili veya görsel sistemleriyle ilgili anomalileri bulunan bebeklerin genetik teşhisinin konmasından tutun da, klinikte yatan diğer hastalara kadar danışmanlık veriyoruz. Bu hastaların tanılarının konulması amacıyla veya çok enteresan olup da, vaka takdimi şeklinde sunmak isteyen, kliniklerin genetik değerlendirmelerini yapmaları için konsültasyon yapıyoruz. Söylediğim 270 sayısının büyük bölümü son birkaç ayda gerçekleşmiştir. Bu sayı giderek artmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bizim yatan hastamız olmadığı için bilim dalımızın nöbet ya da mesai dışında bir zorunlu hizmeti yok. Ancak testlerimizin süresi, yaptığımız araştırmaların bazı saatleri, süreleri var. Onlar mesai dışına sarkabilir. Tabi bunlar kendi içimizde planlayıp uyguladığımız şeyler.
Bununla birlikte üniversitemizin kendi iç asistan nöbetleri var. O sisteme asistanımız dahil olarak belli aralıklarla nöbet tutuyor. Bir ilk yıl asistanı ayda bir kez nöbette kalıyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Mesleki derneğimiz olan, Tıbbi Genetik Derneğimiz var. Her bir branşın ol
ması gereken bir derneği var. Sağlık Bakanlığının ve YÖK’ün de muhatap aldığı bir dernek. Dolayısıyla asistan eğitimi açısından, eğitim programı ve müfredatlarını oluşturmakta fikir aldığı mesleki dernekler. Bu derneğimizin, yurt dışında diğer fakültelerin eğitim müfredatlarını da karşılaştırarak örnek aldığı, bizim kendi eğitim sistemimize uyarladığı bir eğitim sistemiz var.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
İki çeşit rotasyon var. Tıbbi genetik, teknolojiyle ilişkili bir bilim dalı olduğu için kurumlar arasında farklar olabiliyor. İki tip dedim. Birincisi, bizim derneğimizin hazırlamış olduğu program gereği bazı branşlara, kliniklere asistanın rotasyona gönderilmesi. Bu branşlar pediatri, kadın-doğum, dahiliye, onkoloji ve seçmeli bir iki branşı sayabiliriz. Buralarda asistanlar 1 ay ila 2 ay arasında değişiyor. Ancak, bir de tıbbi genetiğin uyguladığı yöntemler üzerine spesifiye olmuş, laboratuvarlara kendi branşımızla ilgili yaptığımız rotasyonlar var.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Münferit olarak benim 5’i yurt dışı, toplam 42 yayınım var. Bilim dalında ortaklaşa olarak yayınımız anlamında ise dünyada iddialı olabilecek yaklaşık 16 bin adet prenatal tanı, amniyosentez sonucumuzu yayınlamak üzere hazırladık. Çok büyük emek verdik. Bunu ilk 10’da olabilecek bir dergiye göndereceğiz. Bu konudaki hazırlıklarımız devam ediyor. Sanırım bunun yayınlanması önümüzdeki seneyi bulacaktır.

Kongrelere katılabiliyormusunuz?
Branşımızla ilgili olarak, Ankara’da yapılan her türlü toplantıya ekip olarak katılıyoruz. Ankara dışında da üniversitemiz katılmak istediğimiz toplantılar için gerekli izni sağlıyor. O konuda bir sıkıntımız yok.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bu bilim dalının açılımları çok fazla. Kök hücre çalışmalarından tutun, gen tedavisine kadar genetik anlamda her türlü gelişmeyi aplike eden bir bilim dalı. Dolayısıyla bizleri her yönüyle tatmin edebilecek bir dal. Onun için ben yeni gelecek asistanlara bu branşı daha iyi irdelemelerini, ne aradıklarına iyi baktıkları zaman birçok branştan çok daha fazla şey bulabileceklerini söyleyebilirim.

Kliniğimizde görev yapan akademisyen, asistanlar:
Ana Bilim Dalı Başkanı: Prof. Dr. Volkan Baltacı

Uzman Doktor
Yrd. Doç. Dr. Berrin Yüksel Konuk

Araştırma Görevlisi
Ast. Dr. Aşkın Şen

medimagazin