PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kopma Zamanı

steTUSkop
01-30-2009, 14:16
KOPMA ZAMANI
Merhaba arkadaşlar nasılsınız? iyi olduğunuzu umuyorum. Sınava yaklaşık 75 gün kaldı. Artık var gücümüzü ortaya koyup sınavı koparmanın zamanı geldi. Ben sadece o hafta görülen değil mutlaka ikinci bir dersi de tekrar yapmak gerektiğini düşünüyorum. Arada Tus sorularını 2008’den geriye 2000’ne doğru çözmeliyiz. Rahatça çözebildiğimiz soruları inceledikten sonra, çözemediğimiz soruları kırmızı kutucuğa alıp tekrar yaptığımızda sadece kırmızıya aldıklarımıza bakmalı, böylece zaman kazanmalıyız.
Fakat şu sıralar tam kopma zamanı. Bir program yaptığınızda çok az vakit kaldığını göreceksiniz. Her TUS döneminde olduğu gibi bu zamanlarda, bu kadar ders, bu kadar zamanda nasıl yetişir diye genelde paniğe kapılınır, ya çalışmaya devam edilir yada gelecek sınava daha iyi hazırlanırım bahanesiyle TUS’tan vazgeçilir. Arkadaşlar, her ne olursa olsun kopmamak gerekli. Ben yinede yeterli zamanın olduğunu düşünüyorum. Şu andan itibaren günlük iki derse çalışılarak, sıkı bir şekilde hazırlanılarak bu sınav kazanılır.
Ancak planlı bir şekilde gitmek lazım. Bence şu ana kadar pek çalışamayan bir kişinin özellikle temel bilimlere ağırlık vermesi gerekir. Nedeni Temel bilimlerde yorumun pek fazla olmaması ve diğer bilgilerle karıştırma oranının az olması. Yani cevabın net olması.
Kazanılacak sınav en yakın sınavdır. Alternatifi yok. Siz eğer ötelerseniz, inanın diğer sınavda da öteleyecek bir şeyler bulursunuz. Sınavı kazanan herkes aynı şekilde çalıştı.
Kolay gelsin başarılar dilerim.
Uz. Dr. Gürkan ÇIKIM

steTUSkop
01-30-2009, 14:23
Bu konuda ben de bişeyler eklemek istiyorum;
gerçekten Gürkan Bey'in dediği gibi son dönem hep ne çalışsam karmaşası yaşanır, çünkü az bi zaman kalmıştır ve bu az zamanda en iyi ve en verimli şey yapmak istenir haliyle..
bu dönem kopmayanlar kopmayacak olanlar istikrarı koruyanlar sanırım gerçek başarıyı gösterenlerdir.
2008 den geriye doğru tus sorusu bakmak gerçekten güzel bi yaklaşım, 2-3 güne bir bir dönem tus soruları incelenebiilir, önemli yerler işaretlenip daha sonra tekrar için kullanılması faydalı olacaktır.Şu an asla eylülü düşünmüyoruz hedef sınava girene kadar NİSAN TUS'udur.
Temel bilim ağırlıklı çalışılması elbette fayda sağlayacaktır ama kliniği yapabiliyorsak tabi ki, kliniği öğrenmek daha kolaydır onu halletmeden temele geçmek de açıkcası çok mantıklı değil.

Grubumuza sözüm, programlarda zaten tus sorularını dahil etmiştik, yavaş yavaş tus soruları çalışırkenki işaretlediğimiz önemli kısımların tekrarlarına başlayabiliriz.