PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doktorlar Şırnak'tan kaçıyor

medihaber
12-23-2009, 17:49
Şırnak ve ilçelerinde son dönemlerde yaşanan toplumsal olaylar etkisini en çok sağlık alanında göstermeye başladı. Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre kasım ayında atamaları yapılan 38 pratisyen hekimden sadece 5'i göreve başlarken bunların 3'ü göreve başladığı gün istifa etti.
Atanan 13 uzman doktordan ise 9'u göreve başladı.

Şırnak İl Sağlık Müdür Vekili Muhsin Hayyam Elçi, yaptığı açıklamada, "Kasım atamasında 12 uzman, 38 pratisyen talebimiz oldu ve bakanlık da hepsinin atamasını yaptı. Fakat 13 uzmanın 9'u başladı, 4'ü başlamadı. Pratisyenlerden atanan 38 kişiden de 5'i başladı, 33'ü başlamadı. Bu başlayan 5'inin içinden de 3 kişi, göreve başladığı gün istifa etti. Yani atanan 38 pratisyenden sadece 2'si Şırnak bölgesinde işe başlamış durumda. 29. dönem doktor atamasında 38 pratisyen, 13 uzman, toplam 51 doktor ataması yapılmış durumda.

Bu 51 doktorun sadece ve sadece 12'si gelip işe başlamış bulunmaktadır. Diğer arkadaşlar hiç gelmediler. Gerçekten de Şırnak bölgesinde şu an pratisyen hekim ihtiyacı had safhadadır. Özellikle Uludere, Beytüşşebap, Güçlükonak gibi ilçelerimiz doktor sıkıntısını çok çekmektedir.

Cizre, Silopi ve İdil'den takviye yapmaya çalışıyoruz. Bakanlık'tan geçici doktor talebinde bulunacağız. Ocak ayında yapılacak olan 30. dönem doktor atamasında bakanlık nezdinde yine 64 pratisyen ve 50 uzman talebinde bulunduk. Ocak ayı ortalarında bu atamalar yapılacak. Atanacak doktor arkadaşlarımıza tavsiyem, hiçbir şeyi kafalarına takmasınlar.

Şırnak Türkiye'nin 81 ilinden biridir. Kaygı duyulacak hiçbir şey yok. Hatta barınma sorunlarını da elimizden geldiği ölçüde gideriyoruz. Sayın Valimizin girişimleri sayesinde geçen yıl Sağlık Müdürlüğü'müze 42 tane ek lojman verildi. Ayrıca il merkezinde hekim evi statüsünde bir binamız var, oradan da yararlanıyoruz" dedi.

elemmire
12-23-2009, 17:59
Tam bu haberi yazmak için gelmiştim siteye....

bturkuaz
12-23-2009, 19:58
''Kaygı duyulacak hiçbir şey yok. Hatta barınma sorunlarını da elimizden geldiği ölçüde gideriyoruz. Sayın Valimizin girişimleri sayesinde geçen yıl Sağlık Müdürlüğü'müze 42 tane ek lojman verildi. Ayrıca il merkezinde hekim evi statüsünde bir binamız var, oradan da yararlanıyoruz"

Güvenlik kısmını atlamışlar..

cisplatin
12-23-2009, 20:36
şehrin güvenliğinden önce,gelişmişliğinden de önce şöyle kocaman bir sorun var...(şırnak diğer perifer iller ve ilçeler hepsinin ortak)
BURADAKİ HASTANELER UZMAN HEKİMLER İÇİN TAM ANLAMIYLA MAHRUMİYET getiriyor. özelliklede cerrahi branşların uzmanları için...
asistanken çatır çatır vaka yapan ortopedist,genel cerrah,kvc v.s uzman olduktan sonra hastanelerin ekipmansızlık şartları onları emekliliğe itiyor...
lipom çıkartmakla,nasırekotomi:D yapmakla,adı varisçiye çıkmakla hayatları zindan oluyor,belki benimde ilerde aynen böyle zehir olacak...
Şu an sağlık bakanlığının elinde olan en ucuz(aslında en değerli:yetişmiş eleman) ekipman doktorlar olduğu için dağ bayır artık allah ne verdiyse atanıyorlar....
bu durum hele kişi pratisyense hiç gözünün yaşına bakılmıyor ki kendi tecrübemle sabittir...en yakın eczanenin 45km uzakta olduğu 800 nüfuslu bir köye atanmıştım.sağlık ocağı değil sağlık evi;ne ebe var ne hemşire, en teknolojik alet glukometreydi(o da çalışmıyordu)
benim bildiğim önce sağlıkocağı kurulur sonra paramedik eleman ihtiyacı karşılanır en son elde varsa hekimide gönderilir.ama maalesef sağlık bakanlığı sondan başa doğru gidiyor ihtiyaç karşılamakta... sorunda burdan kaynaklanıyor...
ÖZETLE DURUM ŞUNA BENZİYOR;ŞIRNAKSPOR'UN BAŞINA JOSE MOURİNHOYU GETİRSENDE O TAKIM BİRİNCİ LİGE ÇIKAMAZ ÖNCE TAKIMI DÜZMEN LAZIM SAYIN SAĞLIK BAKANIM...
haddimi aştıysam affola...
periferde

bturkuaz
12-23-2009, 20:42
ee sen şimdi represant yüzü de görmemişindir:D:Dolmaz ki bööyle:D:D

cisplatin
12-23-2009, 20:57
ee sen şimdi represant yüzü de görmemişindir:D:Dolmaz ki bööyle:D:D
bazen görürdüm merkeze inice...böyle çok janti arkadaşlardı hayal meyal hatırlıyorum bişeyler...
meraba derdim onlarda bişeyler anlatmaya başlardı fütursuzca... kimi zaman cox inhibitörlerinden laf açarlar kimi zamanda diabetin tanı kriterlerinden araya girince ezberlediklerini unuturlardı... DOĞRU KİŞİLERDEN Mİ BAHSEDİYORUM tam hatırlayamıyorumdaoldman7ni

bturkuaz
12-23-2009, 21:08
hani şu mükemmel erkek-bayan oluyor bunlar..bazen hologram mı acaba diyosun sanki elini değdirsen içinden geçip gidecek:D:D ne konuştuklarını çok sallamıyordum ama hasta aralarında birebir oluyordu bazen,anlayışlı türkçe konuşan ve sana dünyanın en güzel en iyi en harika insanı muamelesi yapan yalaka tipler:D:Dgünlerimin neşe kaynağıydılar,bazen nasıl iltifat edeceklerini şaşırmıyorlar mıydı ahh işte o çok güzel oluyordu:D:D onların sözlerini bölmedim hiç bi zaman dinledim hep,şikayet içermeyen cümleler..biri bana İYE de fosfomisinin bactrim ve kinolonlardan daha iyi olduğunu iddia etmişti:D:Dama insan bişey diyemiyor kalıosun:D

drblood
12-23-2009, 21:32
cisplatin bunlar yeni birşeyler değil zaten
21.yüzyıl
2010 lu yıllar olmuşuz kime fayda :)

zaten aksi olsa aaa burası neresi ya Türkiye sınırları değil mi diye giden doktor arkadaşlar büyük şaşkınlılk yaşardı, onlara Türkiyede olduklarını unutturmamak adına bakanlığın yapmış olduğu uygulamalardan sadeec birkaçı :)

elde en hazır en ucuz en kolay temin edilebilen nedir? yeni mezun doktor...

sağlam bir glukometri bulmak emin ol bakanlık için bundan daha zordur ...:)

cisplatin
12-23-2009, 21:40
yani hocam beni ve benim gibi pratisyenleri salla hani çok donanımlı bir personeller değiliz sonuçta... ama bence uzmanlara harbidende ayıp oluyor ki bence onlar bu vatanın değerleridir ve bu değerler böyle köreltilmemeli kaybedilmemeli...
bir yakınım kvc uzmanı oldu bir yıl kadar önce ve asistanlığında aldığı sorumluluklar kazandığı bilgi ve beceriyi şimdi periferde kaybediyor.asistanken yaptığı ameliyatları şimdi eski ve hoşbir anı olarak hatırlıyor neden çünkü by-pass ekip işidir...
onun gibi yüzlerce örnek var zaman zaman okuyoruz mektuplarını medimagazinde hepsinin ortak sıkıntısı emekliliğe mahkumiyet ellerinin kollarının bağlanması en efektif olacakları çağlarda...
ama seslerini duyan kim???

drblood
12-23-2009, 21:53
sesi asıl duyacak kişilerin malesef kulakları hep tıkalı ama çenesi gel gör ki düşükötesi ...
ağzı olan konuşuyor...iş yapan kim???

bturkuaz
12-23-2009, 22:17
dün gece rüyamda sağlık bakanını gördüm boyu iyice kısalmıştı,masama oturmuş bana bişeyler diyordu :D:Dne dediğini hatırlamıyorum ama:Dbi daha rüyama girerse bu soruları soracağım ona,başka türlü cevap vermiyo dinlemiyo besbelli:Drüyalara kaldık:D

drblood
12-23-2009, 22:22
vay bee ne rüyalar var
dünkü kabusuma şükredeyim :D

bturkuaz
12-23-2009, 22:23
ya yine böyle sesi kısıktı biliyor musun ama boyu da iyice küçülmüştü çok ilginçti:D yakın zamanda ankaraya mı gidecem nedir:D adam herkesin rüyasına girmiyo tabii:D:Dçekiciliğim söz konusu burda:D