PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Genç doktorlardan Erdoğan'a mektup


medihaber
12-29-2009, 15:58
Genç doktorların 'denklik' problemi nedeniyle mağdur durumda

Milli Eğitim Bakanlığı’nın istatistiklerine göre 83 ülkede 24 bine yakın Türk öğrenci yükseköğrenim görüyor. Türk üniversitelilerin en fazla tercih ettiği ülkelerin başında yaklaşık 4 bin öğrenciyle kardeş ülke Azerbaycan geliyor. Bu ülkeyi sırasıyla ABD, Almanya, Bulgaristan ve İngiltere takip ediyor. Ancak yurt dışında eğitim alan mezunlardan bazıları döndüklerinde denklik sıkıntısı yaşıyor. Bunlardan biri olan Dr. Meryem Türkoğlu, “Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi mezunları adına” bir mektup göndermiş.
YÖK denklik vermediği için 350’ye yakın tıbbiyelinin mesleğini yapamadığını yazan Dr. Türkoğlu, şöyle diyor:

“Üniversitemizin denkliği 1996 yılına kadar vardı daha sonra kaldırıldı. 1997 yılından beri ÖSYM tarafından yapılan sınav sonuçlarına göre YÖK tarafından tıp fakültemize her yıl 20 öğrenci gönderilmektedir. Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitemiz sadece tıp eğitimi veriyor ve eski Sovyetler Birliği içerisinde Moskova Tıp Üniversitesinden sonra ikinci büyük üniversitedir.”

MAĞDUR DURUMDAYIZ

İki ülke arasında şimdiye kadar bakan düzeyinde görüşmeler ve incelemeler yapıldığını ve olumsuz bir durumun ortaya çıkmadığını ifade eden Dr. Meryem Türkoğlu'nun mektubu şöyle:

T.C BAŞBAKANLIĞI

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN

Muhterem BAŞBAKANIMIZ

Bizler Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi; Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerinden mezun olan doktorlarız. 1992-1993 yıllarında üniversitemizdeki merkezi sınavı kazanarak, eğitimimize başladık ve mezun olduk. Üniversitemizin denkliği 1996 yılına kadar vardı. Daha sonra üniversitemizin denkliği kaldırıldı. 1997 yılından itibaren YÖK tarafından tıp fakültemize, her yıl 20 kişilik bir kontenjan açılarak öğrenci gönderilmeye başlandı. Ayrıca bu yıl üniversitemizde yapılan incelemeler sonucu, YÖK tarafından diş hekimliği fakültesine 5 kişilik bir kontenjan daha açıldı.

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitemiz; eski Sovyetler Birliği Ülkeleri içerisinde, Moskova Tıp Üniversitesinden sonra ikinci büyük üniversitedir. Üniversitemiz 1995 yılında AB’ye üye olan üniversiteler arasına girmek için müracaat etmiştir. Tüm kriterleri 8 yıl içerisinde yerine getirerek, 16 Nisan 2002 tarihinde AB’ye üye olan Üniversiteler arasına girmeye hak kazanmıştır. Uluslar arası yapılan antlaşmalara binaen; Türkiye ile AB arasında yapılan BOLONYA süreci LİZBON antlaşması Dışişleri Bakanımız Sayın Ali BABACAN tarafından imzalanmıştır. Bu antlaşmada’’ AB’ye üye olan üniversitelerden alınan diplomalarda denklik şartı aranmaz’’ ibaresi yer almaktadır. Ama bizler bu imkandan faydalanamıyoruz

18 Ağustos 2006 gün ve 2006.10.3802 sayılı karar ile sağlık bilimleri (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık) alanında yurt dışından alınan diplomaların denklik işlemleri için zorunlu olan seviye tespit sınavı YÖK tarafından kaldırılmıştır. Buna rağmen bizler zorunlu olarak seviye tespit sınavına tabi tutuluyoruz. 16.09.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan YÖK’ün çıkarttığı ek yönetmeliğin 7. Maddesinin (ç) ve (d) bentleri bizim lehimize olacak şekilde değiştirilmiştir. Bu ek yönetmeliğe göre de bizim direk denklik almamız gerekmektedir. Çünkü Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesine 1997 yılından itibaren YÖK tarafından öğrenci gönderilmektedir. Ayrıca Azerbaycan Bolonya süreci Lizbon antlaşmasında Almanya ve Türkiye ile birlikte 48 ülke ile uluslar arası antlaşma imzalamıştır. Bu antlaşma T.B.M.M de 1 Mart 2007 tarihinde, Azerbaycan meclisinde ise 2005 tarihinde yasalaşmıştır. Bu Bolonya antlaşmasına göre antlaşmaya imza atan ülkelerde bulunan üniversitelerden mezun olunarak alınan diplomaların denkliği, bu ülkeler arasında geçerli olacaktır şartı bulunmaktadır.

Sayın Başbakanımız YÖK’ün 15.09.2008 tarihinde çıkardığı resmi gazetede yayınlanan ek yönetmelikte ‘’Diplomanın alındığı kurumun tanınmış bir kurum olduğu, eğitimin yapıldığı programın benzeri Türk yükseköğretim programına denk olduğu, eğitim düzeyi ve öğrenim alanı açıkça tespit edilenlere lisans denklik belgesi verilir’’ ibaresi yer almaktadır. Bizim Üniversitemize tıp ve diş hekimliği fakültelerine her yıl YÖK tarafından öğrenci gönderilmektedir. Üniversitemizin tıp fakültesi Cerrahpaşa tıp fakültesine, Diş Hekimliği fakültesi de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesine denk yani eşdeğer kabul edilmiştir. Bu çıkan ek yönetmeliğe göre bizlere direk denklik verilmesi gerekiyor. 150 Hekim ailece 9 yıldır denklik yüzünden çile çekiyoruz.

Sayın Başbakanımız bizler yurt dışında Ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek, eğitimimizi tamamladık. Ne yazık ki kendi ülkemizde mesleğimizi icra edememenin ızdırabını yaşıyoruz. Çok büyük bir sıkıntı içerisindeyiz. Hepimiz ailece maddi, manevi ve psikolojik olarak çok mağdur durumdayız.

Sayın Başbakanımız YÜKSEK ŞEFKATİNİZE SIĞINIYORUZ !!!

Yüksek Öğretim Kurumunun 15.09.2008 tarihinde çıkardığı ve resmi gazetede yayınlanan ek yönetmeliğin 7. maddesinin (ç) ve (d) bentlerinde yapılan değişikliğin yürürlüğe koyulması denkliğimizi almamızı sağlayacaktır.

Ne olur bizlere sahip çıkınız. Yüksek Makamınızdan ve Yüce Şahsınızdan ricamız; kanayan bu yaramızın tarafınızca sarılarak, mağduriyetimizin giderilmesini Zat’ı Ali’nize arz eder, şahsımız ve arkadaşlarımız adına en içten saygılarımızı sunarız.

İÇİMİZ KAN AĞLIYOR !!! BİZLER SAHİPSİZ VE ÇARESİZİZ !!!

MİLLİYET