PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asistanlar, düzgün düşünemeyecek kadar yoruluyor


medihaber
01-25-2010, 14:18
Asistanlar, düzgün düşünemeyecek kadar yoruluyor

Amerika’daki hastanelerde görevli asistan hekimler, uzun süren çalışma saatleri ve New York City
hastanelerinde uygulanan ceza saati sistemi nedeniyle çoğu kez hastaların ölümüne kadar varabilen hatalar yapıyor

http://kbbmuhammettekin.com/images/goztepehastanesi.jpg

Ağrı şikâyetiyle acil servise başvuran bir hastayı muayene etmesi için çağrı atılan doktorun acil servise gelmeyi unutmasıyla gündeme gelen asistan hekim çalışma programı, Amerika’daki asistanların 120 saati bulabilen zor çalışma koşullarını gözler önüne serdi.

www.newyorkpost.com’da yer alan haberde, hasta muayenesi için kendine yapılan çağrıyı unutan asistan hekimin yapılan ikinci çağrının ardından geldiği ve yorgunluk nedeniyle kan almak amacıyla hastaya batırması gereken iğneyi kendine batırdığı söylendi. Konuyla ilgili yapılan araştırmadan sonra asistan hekimin o hafta içerisinde 120 saat çalışmak zorunda kaldığı anlaşıldı.

Açıklamalar peş peşe geldi
Haberin duyulmasıyla birlikte asistanların çalışma şartları gündeme getirildi ve konuyla ilgili birçok asistan hekim tarafından açıklamalar yapıldı. St. Vincent Tıp Merkezinde çalışmakta olan asistan doktor görevini yerine getirmenin ne kadar zor olduğunu, kendisinden daha az süre çalışan kişilerden tedavi talimatlarını ve diğer işlerini kontrol etmelerini istediğini söyledi.

Başka bir açıklama ise Mount Sinai Hastanesinde rehabilitasyon ünitesinde çalışmış olan eski bir asistandan geldi. Görevli olduğu dönemde 13 gün boyunca çalışmak zorunda bırakıldığını anlatan asistan hekim, eyaletin haftada 24 saatlik istirahat sağlanması gerektiği kuralının ihlal edildiğini şikâyette bulunacağını bildirmesi üzerine danışmanın disiplin işlemi uygulama tehdidine maruz kaldığını anlattı.

“Asistanlar, düzgün düşünemeyecek kadar yoruluyor”
Basına açıklama yapan asistan ve uzmanlar ceza saatleri uygulamasının New York City hastaneleri arasında sık uygulanmakta olan cezalandırma yöntemi olduğunu ve bunun hastalar için çok ciddi şekilde tehlikeli olduğunu belirtti. Aynı tıp merkezinde 28 saatlik vardiyalar halinde çalışmakta olan asistanları izleyen bir tıp öğrencisi, bir asistanın basit ilaç dozunu bile hesaplayamadığını söyledi. Söz konusu asistanın düzgün düşünemeyecek kadar yorgun olduğunu sözlerine ekledi.

Mount Sinai Hastanesinin daha önce bir itfaiyecinin ölümüne sebebiyet vermek nedeniyle davalık olduğu ve davanın, bütün hafta sonu boyunca tek bir doktorun çalışmasının yeterli olmayacağı, yeterince deneyimi olmayan ve zaten çok çalışmakta olan asistanların bütün hastaların bakımını üstlenemeyeceği yönündeki sonucu hatırlatıldı.

“Durum görüşülecek” denildi
Asistan çalışma programının barbarca olduğunu söyleyerek asistan hekimlere destek veren Harvard Tıp Okulu Uyku Uzmanı Dr. Charles Czeisler, kabul edilen her beş asistandan birinin yorgunlukla ilişkili bir hata nedeniyle hastasına zarar verdiğine dikkat çekti ve her 20 yorgunluk ilişkili hatadan birinin tanesinin hastanın ölümüne neden olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili basına yansıyan haberlerin ardından uzmanlık eğitimi akreditasyonundan sorumlu Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi (ACGME) bir açıklama yaptı. Açıklamada, çalışma saatleri kurallarıyla ilgili bir toplantı yapılacağı bildirildi.

Klinisyen-öğrenci buluşmasına 700 bin dolar
2008 yılında UT Southwestern’de şzyoloji profesörü olarak çalışan Dr. Helen Yin tarafından oluşturulan program sayesinde temel bilimlerle ilgilenen bilim insanlarının klinisyenlerele bir araya gelmesi sağlandı.

UT Southwestern Tıp Merkezinde doktora öğrencilerine tıbbın temelleri ve klinik araştırmayı öğretmek amacıyla oluşturulan program için Howard Hughes Medical Institute (HHMI), 700.bin dolar kaynak ayırdı.

Öğrenciler klinisyenlerle buluşacak
Programla ilgili açıklama yapan Dr. Yin, bilim insanları ve klinisyenlerin bu program sayesinde araştırmalarını tartışabilmeleri sonucunda insan sağlığı üzerinde daha fazla etkin olunabileceğini anlattı. Yin programın amacının, PhD öğrencilerine tıpla ilgili ve klinik araştırmalar için yapılacak laboratuvar çalışmalarıyla ilgili bilgi vermek olduğunu vurguladı.

Mülakatla sekiz öğrenci seçilecek
Öğrencilerin seçimi konusunda bilgi veren UT Southernwestern Tıp Okulu, bahar yarıyılında birinci sınıf öğrencileri arasından başvuru ve mülakat ile 8 öğrencinin seçileceğini; seçilen öğrencilerin bir yıl boyunca hastanedeki doktorları izleyip, klinik araştırmaları gözlemleyeceğini bildirdi.

www.medicalnewstoday.com


Dış haberler editörü: Doç. Dr. Çağatay Barut

drblood
01-27-2010, 01:59
biri bizi düşünmüş dedim ama meğer amerikadanmış haber:))

çok acil türk asistanlar birliğine ihtiyaç var...malum bizimkiler tekel işçilerinin yanındaydı en son :) bizden başka herkesin yanındalar zaten :D

laracraft
01-27-2010, 10:06
biri bizi düşünmüş dedim ama meğer amerikadanmış haber:))

çok acil türk asistanlar birliğine ihtiyaç var...malum bizimkiler tekel işçilerinin yanındaydı en son :) bizden başka herkesin yanındalar zaten :D

http://www.uzoj.com/emoticons-smilies/3d%20animated%20and%20big%20emoticons%20and%20smilies/POSITIVE/bravo1.gif (http://www.uzoj.com/emoticons-smilies/3d%20animated%20and%20big%20emoticons%20and%20smilies/POSITIVE/bravo1.gif)