PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara ÜTF Dahiliye - Röportaj

drblood
06-04-2010, 16:49
Kendinizden ve kısaca öğrenim hayatınızdan bahsedebilir misiniz?

Sabahattin Güleş. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2001 yılında mezun olduktan sonra; Ankara’da pratisyen hekimlik yaparken Eylül 2005 TUS sınavında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhiliye bilim dalını kazandım.

http://www.paramedikal.org/default/images/fbfiles/images/autf_dahiliye1.jpg

TUS’a hazırlanırken rehber edindiğiniz disiplinler mutlaka vardır. Bunları bizimle paylaşır mısınız?

Disiplin kavramı kişiden kişiye değişmekle beraber; ders çalışırken süreklilik önem arz etmekte. Peki, ama neye, nasıl çalışacağız? Maalesef hızlı ve kestirme yoldan TUS sınavını kazanacak bir formül yok. Yoğun ve kısa süreleri kapsayan en az 5-6 tekrarı doğru kaynaklardan çalışarak yapmak gerekir ve sınavın son bir ayında daha da yoğun ve hızlı tekrar çok faydalı olacaktır. Doğru kaynak ne derseniz? TUS dershane notları yeterli ve iyi birer kaynaktır.

Dâhiliye bölümünü ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesini tercih etmenizde neler etkili oldu? Kısaca hastanenizden bahseder misiniz? Akademisyen, doktor, personel sayısı, günlük bakılan hasta sayısı…

Tercih yaparken hangi bölümde mesleğinizi severek yapacağınıza karar vermeli ve ona göre bir tercih yapmalısınız. Uzun süren hekimlik hayatının en meşakkatli dönemi uzmanlık eğitimidir. Bu nedenle kararsız bir şekilde tercih yapan birçok insan uzmanlık eğitimi sırasında istifa ediyor. Bu durum da zaman ve emek kaybına yol açıyor. Çocukluğumuzda doktor denilince akla pediatristler, dâhiliyeciler ve genel cerrahlar akla gelirdi. Cerrahi bölümler bana hep uzak gibi geldi. Pediatri uzmanlık eğitimi ise çok yorucu, uzun süren gün aşırı nöbetler, pediatrinin kendine özgü disiplini gerçekten pediatri eğitimini güçleştiriyor. Dâhiliye biraz daha göreceli olarak rahat bir bölüm. Nöbetler açısından ise AÜTF dâhiliye şanslı bir yer. Ancak Ankara Tıp’ta dâhiliyenin kendine özgü başka hastanelerde olmayan zorlukları ve yorucu yanları var.

AÜTF İbn-i Sina Hastanesi ve Cebeci yerleşkesi ile 2 ayrı kampüste ve 10’a yakın farklı hastane binası ile 2000’inin üzerinde yatak kapasitesine sahip. Genel toplamda dâhiliye ve genel cerrahi yatak sayısı açısından en şanslı bölümlerdir.

AUTF dâhiliye 58 asistan kadrosu ile her biri kendi başına ayrı bir anabilim dalı olacak yeterlilikte Hematoloji, Tıbbi onkoloji, Gastroenteroloji, Nefroloji, Endokrin, Geriatri, Klinik immünoloji ve romatoloji, Dâhiliye yoğun bakım ünitesi ile 70’in üzerinde öğretim üyesi ile (birçok öğretim üyesi kendi dallarında Türkiye ve Dünyada otör’ dür.) 350 yataklı olarak hizmet vermekte. Yukarıdaki hesaptan kolayca anlaşılacağı üzere bir asistana birden fazla öğretim üyesi düşmekte!

Kök hücre naklini merak edip bu konuda çalışmak ve uzmanlaşmak isteyenler için bulunmaz bir yer. Tıbbi onkoloji bölümünde otolog kök hücre nakli için 4 adet yatak bulunurken, Hematolojide bu sayı Otolog ve Allojenik kök hücre nakli yatakları ile beraber 21 yatağa ulaşmakta. Hematoloji bölümü dünyanın en çok kök hücre nakli yapan sayılı ünitelerinden biridir bu durum bölümümüz ve Türkiye için gurur kaynağıdır. Dâhiliye ile ilgili son söz; gerçek bir referans hastanesi olması nedeni ile dâhiliye uzmanı olmak isteyen arkadaşların akıllarının bir kenarına AÜTF dahiliye bölümünü yazmalarını tavsiye ederim.

http://www.paramedikal.org/default/images/fbfiles/images/autf_dahiliye2.jpg

Üniversite hastanelerinin, devlet ve özel hastanelere göre avantaj ve dezavantajları sizce nelerdir?

Şunu ifade etmeliyim ki asistanlık eğitiminde üniversite hastaneleri ile eğitim hastaneleri arasında alınan ücretler arasında uçurum var. Ücret dengesi maalesef üniversite hastanelerinde çalışanların aleyhine. Ancak dâhili bilimlerde uzmanlık eğitimi üniversitelerde donanım açısından daha avantajlı, buna karşılık eğitim hastanelerinde gerek hasta sayısının fazla olması, gerekse öğretim üyesi sayısının daha az olması nedeni ile pratik imkânı daha fazla.

Özel hastaneler tabii uzmanlık eğitimi sonrası çalışılacak kurumlar, ücretlendirme açısından şu anda daha avantajlı, orta ve uzun vadede sağlık politikalarını günümüzde kestirmek güç olduğundan ileride aynı avantajın devam edip etmeyeceği konusunda ciddi kaygılarım var.

Sizce Türkiye’deki tıp eğitimi gelecekte klinikte çalışacak öğrencilere yeterli altyapıyı sağlayabiliyor mu?

Altyapı konusunda özellikle tıp fakültelerinin yeterli olduğu kanısındayım. Her konuda olduğu gibi yüksek öğrenimde de maalesef planlı ve programlı yatırımlar yapılmıyor. Ankara, İstanbul, İzmir’deki üniversitelerde aşırı şekilde şişirilmiş kadrolar bulunurken periferdeki tıp fakültelerinde kimi anabilim dallarında maalesef sadece 1-2 öğretim üyesi bulunmakta. Bu durum beraberinde yetersiz eğitime neden olmakta, aynı şekilde yetersiz tıp hizmeti sunumuna da neden olmakta.

Üzülerek söyleyeyim ki; Ankara’ya hastalar kendi şehirlerindeki tıp fakültelerini de sayarsak yol üstünde bulunan şehirlerdeki 4-5 tıp fakültesini geçerek hizmet almaya geliyorlar. Kadro dağıtımları daha planlı olarak yapılırsa insanlar talep ettikleri sağlık hizmetlerine daha kolay kavuşacaklardır.

Çalışma ortamınız, hastanenin teknik imkânları sizce yeterli mi?

AÜTF Asistanları olarak gerçekten çok şanslıyız. Donanım ve yeterlilik olarak çok iyi bir hastanede çalışmaktan dolayı mutluyum.

Asistanlık doktorluk hayatında ayrı bir yere sahip. Hastalar ile ilk defa sorumlu olarak karşı karşıya geliniyor. Buradaki çalışma sürecinizde sizi etkileyen bir anınız var mı?

Elbette hayatım boyunca unutamayacağım birçok anım oldu. İzin verirseniz bu anılar mahrem olarak benimle hastalarım arasında kalsın.

Dâhiliye bölümünü tercih etmeyi düşünecek arkadaşlar için rehber olabilecek birkaç ayrıntıyı ekleyebilir misiniz?

AÜTF dâhiliye Türkiye’nin en seçkin dâhiliye bölümü, asistanlık eğitimine adım attığınız günden itibaren çok ciddi bir sorumluluk yüklenilir, siz hastanızla birebir çalışırsınız. Tabii ki fellow gözetiminde. Asistanlar arasında kıdem sisteminden rahatsız olacak arkadaşlar için burada kıdem sistemi olmadığını söyleyeyim. AÜTF dâhiliyeye beklerim. Başka da bir yer tavsiye etmem.

http://www.paramedikal.org/default/images/fbfiles/images/autf_dahiliye3.jpg

Paramedikal