PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akdağ’dan tıp hocalarına Tam Gün yanıtı


medihaber
07-01-2010, 12:08
Akdağ’dan tıp hocalarına Tam Gün yanıtı (2)

Fikret BİLA-MİLLİYET

Tamgün Yasası gereğince doktorlar bir tercih yapacaklar. Ya muayenehanelerini kapatacaklar ya da görev yaptıkları üniversite veya devlet hastanelerinden ayrılacaklar.

Geçtiğimiz hafta tıp fakültesi öğretim üyelerinden bazılarının Tamgün Yasası’yla ilgili itirazlarını yansıtmıştım. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, hocaların eleştirilerini tek tek yanıtladı. Bakan Akdağ’ın yanıtları şöyle:

Ameliyat ve hasta sayısı
1- Tıp fakültesi hocaları, Tamgün Yasası’nda öngörülen ücretlerin olmadığını söylemişler. 17 bin liralık bir ücretin söz konusu olması için 2000 hastaya bakılması veya 200 ameliyat yapılması gerektiğini öne sürmüşler. Tıp profesörlerinin bu hesapları doğru değil.
Doktorların döner sermayeden aldıkları paranın yüzde 35’i girişimsel işlem ve muayeneden, yüzde 30’u klinik ortalamasından, yüzde 15’i bilimsel puandan, yüzde 15’i eğitim puanından yüzde 5’i de ek puanlardan gelir. Örneğin klinik şeflerinin 2009 Türkiye ortalamalarına göre net maaşları 1780 TL, net ek ödemeleri ise 5 bin 609 TL’dir. Ellerine geçen ortalama toplam net ücret 7 bin 389 TL’dir. Bu ücreti elde etmeleri için aylık ortalama ameliyat sayıları 3-6, muayene ettikleri hasta sayısı ise 14’tür. Dolayısıyla ayda 2000 hasta bakmak 200 ameliyat yapmak gibi bir hesap çok yanlış bir hesaptır.

Döner sermaye ve ücret
2- Döner sermayeler iflas halinde, diyorlar. Bunun birçok nedeni var. Ama belli başlı nedenlerinden biri üniversitelerin verimsiz çalışmasıdır. Hocalar sadece hastanedeki özel muayenehaneleriyle ilgili oluyorlar. Verimsizlik kısmi çalışmadan kaynaklanıyor. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın eğitim hastaneleri -ki bir bakıma üniversite hastaneleri gibidirler- verimli çalışıyorlar ve döner sermayelerinde bir mali sorun yaşanmıyor. Döner sermayeden ödenmesi gereken ücret paylarını ödüyorlar. Bu hastanelerimizde ortalama ücret 7 bin 500 lira civarındadır. Hocaların yok dedikleri 17 bin liralık ücret zaten tavan ücret olarak belirlenmiştir. Tamgün üniversite hastanelerinde de devreye girdiğinde ortalama ücretlerin 10 bin lira civarında olacağını söyleyebiliriz. Bazı hocalar için bu daha yüksek bazıları için daha düşük olabilir. Bu performanslarına göre değişir.

Hasta, hoca seçemez
3- Hocalar tamgün sisteminde hastanın hoca seçemeyeceğini öne sürüyorlar. Bu nasıl bir anlayış, doğrusu kabul etmek mümkün değil. Nasıl seçemez? Yani hocalar hastaya bakmayız mı, demek istiyorlar? Ameliyata girmeyiz mi demek istiyorlar? Öyle anlaşılıyor. Ben Sağlık Bakanı ve bir hekim olarak böyle bir yaklaşımı kabul edemem. Nasıl girmeyecekler? Hem üniversite hastanesinde görevli olacaksınız hem de hastaya bakmam, ameliyata girmem diyeceksiniz. Bunun anlamı sadece parası olan ve bu parayı bana ulaştıran hastaya bakarım veya ameliyatına girerim demek olur ki, böyle bir hekimlik anlayışı kabul edilemez. Bu sistemde aracılar türer demek; açıktan para alırım, hastaya öyle bakarım, ameliyata öyle girerim demektir ki, bu hekimlik mesleğine de hakarettir. Evet, Türkiye’de böyle bir sistem vardı, böyle bir kültür yerleşmişti ama biz bunu ortadan kaldırıyoruz. Bu nedenle de bu tür serzenişlere, mesajlara hiç aldırış etmiyorum. Çünkü böyle bir hekimlik anlayışı insanlığa da sığmaz hekimliğe de sığmaz.

Etik dışına çıkmak
4- Hocalar performans uygulamasının hekimleri etik dışına ittiğini iddia ediyorlar. Hocaların, şeflerin hasta bakmadığını; kaşelerini asistanlara verdiklerini, hastaya bakan asistanın hocanın veya şefin kaşesini basarak, hastaya onlar bakmış gibi işlem yaptıklarını söylüyorlar. Eğer bunu yapan varsa bu suçtur ve gereği yapılır. Eğer üç-beş hoca veya klinik şefi böyle çalışıyorsa, suç işlediklerini bilmeleri ve sonucuna katlanmaları gerekir.

Ameliyat sayısı
5- Hocalar performans artırmak için gereksiz ameliyatlar yapıldığını ve ameliyat sayısının arttığını öne sürüyorlar. Toplumda ameliyat sayısının arttığı doğrudur. Ancak bunun nedeni daha önce doktora, hastaneye ulaşamayan; ulaşacak durumda olsa bile parası olmadığı için başvurmayan hastaların artık hastaneye ulaşmaları ve para ödemeden sağlık hizmeti alma olanağına kavuşmalarındandır. 2002’de bir kişinin doktora başvurma sayısı ortalama 2.7 iken bugün bu sayı 7’dir. Bu da sağlıkta yaptığımız reformların doğal sonucudur. Artık kırsal kesimdeki yoksul vatandaşımız, doktora verecek parası olmadığı için hastalığıyla, acı çekerek yaşamıyor; doktora, hastaneye başvurabiliyor. Artışın temel nedeni budur.

.........................

Yanarım,yanarım da,tam 3 yıldır "TAM GÜN-YARIM GÜN ARASINDAKİ FARKIN SAADECE 1 SAAT OLDUĞUNU" kamuoyuna duyuramayı beceremeyen,akıl edemeyen TTB ve UZMAN DERNEKLERİNE yanarım...TAM GÜN YASASI özetle " 16 DAN SONRA GİDİN YATIN EVİNİZDE,BEN SİZE 3 KAT FAZLA DÖNER SERMAYE VERECEĞİM DEVLET OLARAK" demektir..( bu yasanın direk olarak ilgilendirdiği kesim olarak,muayenehaneclik yapan bizler için )Sadece bunu anlatabilseydik kamuoyuna,emin olun vatandaş ayaklanırdı bizden önce: " NASIL OLURDA,MUAYENEHANESİNDE KENDİ KAZANACAĞI PARAYI EVDE YATMASI KARŞILIĞINDA VERİYOSUNUZ DOKTORA,BIRAKIN KENDİ UĞRAŞSIN KAZANSIN " derdi kamuoyu..Ama,varsa yoksa " ÖZLÜK HAKKI,NÖBET PARASI,EK ÖDEME " diyip durdukça TTB,vatandaş zaten sevmez hekimi,iyice düşman ettik kendimize..Neyse,olan oldu artık.. Malesef, konuyu yanlış açılardan tartışıp durduk.. Vatandaşa tek soruluk anket yapılacaktı: " 16 DAN SONRA EVE GİDİP YATACAK,DEVLET BUNA KARŞILIK 3 KAT FAZLA DÖNER SERMAYE VERECEK?? NE DİYORSUNUZ BU DURUMA ??"..İşte,o zaman,kamuoyunu aldatamazlardı "TAM GÜN TAM GÜN" diyerek.. Hayır, bi yandan da, gülesim geliyor vatandaşı düşününce: mesela bizim aparmanda komşular sanıyor ki, ben artık 24 saat tam gün hastanede çalışacağım,içlerinden seviniyor bazıları...:)) Bilmiyorlar ki,1 ay sonra ben de,16 dan itibaren hepsinden önce eve gidip ayakarımı uzatıp yan gelip yatacağım.. Ha,tabi bir sürü hastam da aradığında,"evdeyim, yatıyorum gelemem, yasak size bakmam, suç hatta" diyeceğim.. Onlar da, zaten toplumun % 10 u..Kim takar toplumun % 10 unu..

Dr.E.H.

........................

Sayın Fikret Bila'nın köşesinde çıkan yazıda Sayın Sağlık Bakanı güya tıp hocalarına yanıt vermiş. Ben de Sayın Bakan'a yanıt veriyorum bir hoca olarak:

-Üniversite hastanelerinin verimsiz çalıştığını ve tam günden sonra verimli çalışacaklarını söylemiş. Ben de bir hoca olarak bunu anlayamadım. Üniversite hastanelerine başvuran hastalar hep sorunlu ve uzun yatması gereken hastalardır. Örneğin bana gelen safra kesesi taşı hastalarının spektrumu şöyle:

Safra kesesi taşı olan kalp kapak replasmanlı kumadin alan hasta. 5 gün önceden yatırılır kumadin kesilir, heparine geçilir, kolesistektomi yapılır, tekrar kumadin başlanır hasta ortalama 10 gün yatar,

Myestaina gravisli safra kesesi hastası, 85 yaşında serebrovasküler atak geçirmiş safra kesesi hastası, ileri derecede KOAH lı , MI geçirmiş ve EF si %30 olan safra kesesi hastası, bu ve buna benzer örnekler uzar gider.

Demek ki tam günden sonra bu hastalara bulaşmamak lazım çünkü verimi arttırmamız gerekli. Bu hasta spektrumuyla performans olmaz çünkü. Sayın Bakan bu hastalar herhalde malum özel hastanelere gider oralarda özel çalışan hocalara ameliyat olurlar. Siz de Bakanlık ve SGK olarak onları zengin etmeye devam edersiniz.

Hocalar hasta bakmayacaklar mı? ameliyata girmeyecekler mi demiş. Burada olay ameliyata girme yapma, muayene etme meselesi değildir. Bazı hastalar (üniversiteye gelenlerin çoğu) kendilerine öğrenci ve asistanların dokunmasını, muayene etmesini, ameliyatlarına girmesini ve ameliyatlarının bir kısmını ya da tamamını yapmasını istememekte, her işlemlerinin bizzat hoca tarafından yapılmasını istemekte ve bunun için ek ücret ödemektedirler. Eskiden mevcut olan "üniversiteye gitme orada seni deneme tahtası yaparlar" inanışı özel ameliyat ve muayene uygulaması ile unutulmuşken tam günden sonra tekrar ortaya çıkacak ve gene bu hastalar, bazı belli hocaların çalıştığı özel hastanelere doğru yelken açacaklardır. Buradan Sayın Bakan'a soruyorum, hocalar kendilerine özel davrranılasını isteyen hastalara nasıl bir cevap verecekler? Çünkü tam günde böyle bir şey yok. Tamam ameliyatınız yaparız ama asistan da girer bir kısmını o yapar, muayenenize girer, hemoroidinizi 15 öğrenci ve asistan görür demek zorundayız. İşte bunun cevabını versin Sayın Bakan...

Evet değerli meslektaşlarım, yeni tam gün yasasının kimleri zengin edeceği gül gibi aşikar. İşte biz tıp hocaları olarak buna karşıyız. Bu sektörün özele peşkeş çekilmesine karşıyız, özlük haklarımızın elinden alınmasına karşıyız. Bu yasa çıkarılırken bize sorulmadı, bizim fikrimiz alınmadı. Başarısız olması için ne gerekiyorsa yapacağız.

Herkese saygı ve selamlarımla.
Prof. Dr. H. Ç.