PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tıp fakültesinde kopya skandalı


medihaber
07-17-2010, 16:08
Sınavda kopya skandalı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan 240 öğrencinin Anatomi sınavı kopya çekildiği iddiasıyla iptal edilirken, Dekan Canda, “Taviz veremeyiz” dedi FATİH ŞENDİL (HABER MERKEZİ)

http://i.tmgrup.com.tr/ya/2010/07/17/305x202/664840612973.jpgBu yılın ilk aylarında sınavlarda kopya çekilmesini önlemek için jammer cihazı (sinyal kesici) taktıran ve Yeni Asır'ın gündeme getirmesi üzerine cihazları söken Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kopya skandalı yaşandı.
1'inci sınıf öğrencilerinin 8 Temmuz'da gerçekleşen "Anatomi" sınavı, kopya çekildiği gerekçesiyle Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından iptal edildi. Sınava giren 240 öğrenci, dün sonuçları öğrenmek için internet vasıtasıyla sisteme giriş yaptıklarında büyük bir şok yaşadı. Sınav puanlarını öğrenmek isteyen genç doktor adayları, "Sınav iptal oldu, bir sonraki sınav 20 Temmuz Salı günü" yazısı ile karşılaştı. Sınav sonrasında başka illere ve yurtdışına giderek tatile çıkan öğrenciler, gözlerine inanamazken, kopya şokuyla sarsıldı. Sınava giren öğrencilerden Y.N. karara isyan ederken, kopya çekenler nedeniyle tüm öğrencilerin mağdur edilmesinin doğru olmadığı belirtildi.

25'ERLİ GRUPLAR
Dekan Prof. Dr. Tülay Canda, öğrencilerin sınava 25'erli gruplar halinde girdiğini ve ilk gruptaki öğrencilerin, son gruptaki öğrencilere doğru cevapları mesaj olarak attıklarını tespit ettiklerini açıkladı. Canda, bu durumu tutanaklara geçirerek sınavı iptal ettiklerini belirterek, "Bu öğrenciler daha yolun başındalar ve hepsi birer doktor olacak. Kesinlikle taviz veremeyiz. İnsanlar bu öğrencilere ileride canlarını teslim edecekler" dedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi 1'inci sınıf öğrencilerinin sınavı, geçtiğimiz 8 Temmuz sabahı gerçekleşti. Test ve maket insan vücudu üzerinde gerçekleşen anotomi sınavı, kopya çekildiğinin ortaya çıkması nedeniyle iptal edildi. Fakülteye gelen 240 öğrenci, 25'erli gruplar halinde sınava tabi tutuldu. Sıranın kendisine gelmesini bekleyen öğrenciler, farklı bir salonda bekletildi. Bu arada sınava giren öğrencilerin cep telefonları, kopya çekilme ihtimaline karşılık fakülteye geldikleri sırada üzerlerine etiketle isimleri yazılarak toplatıldı.
Gruplar halinde sırayla sınava giren öğrenciler, sınavları bittikten sonra fakülteyi terk etti. Ancak bazı fakülte yetkilileri, sınavın son bir iki grubunda hareketlilik fark etti. O sırada yapılan araştırmada 4 öğrencinin yanında cep telefonu bulunduğu belirlendi. Bu telefonlarda ise sınava birinci grupta giren öğrencilerden gelen ve yanıtları içeren mesajların yer aldığı tespit edildi. Karşılaştıkları durumla ilgili tutanak düzenleyen fakülte yönetimi, sınavdan 3 gün sonrası olan 12 Temmuz'da toplantı yapma kararı aldı.
12 Temmuz günü bir araya gelen fakülte yönetimi, üzerlerinde cep telefonu bulunan öğrencilerin dışındaki öğrencilerin de kopya çekmiş olabileceğini belirterek sınavı iptal etme ve 20 Temmuz'da yeni bir sınav yapma kararı aldı. Bu arada yönetim, cevapları mesaj atan öğrencileri suçlu bularak haklarında idari soruşturma başlattı.
Dekan Prof. Dr. Tülay Canda, hakkında soruşturma başlatılan öğrencilerin 6 ay ya da 1 yıl süreyle okuldan uzaklaştırılabileceğini belirtti.

İSYAN ETTİLER
Sisteme fakültenin verdiği şifre ile giren ve notlarını öğrenmek isteyen öğrenciler, "Sınav geçersiz sayılmıştır" yazısını görünce şoke oldu. Öğrenciler tatilde olduğu için sınavın iptal edilmesi tepki çekti.

Yanıtları mesajlarda
Sınav iptali konusunda görüştüğümüz Tıp Fakültesi Dekanı Tülay Canda ise şu açıklamayı yaptı: "Evet, kopya çekildiği için sınav iptal edilmiştir. Kopya çekildiği de tutanakla kayıtlara geçmiştir. Öğrenciler sınavda cep telefonu ile kopya çekmiştir. Bu mesajlı telefonlar da elimizde. Bu çocuklar ileride doktor olacak, daha yolun başındalar ve asla kopya konusunda ben ve diğer arkadaşlarım taviz veremeyiz. Ayrıca bu sınav öğrencilerin geçer not ortamalası için 6 puan değerinde. 135 öğrencimiz sınava girmeyerek 0 puan bile alsa geçer. Çünkü notları iyi. Neden böyle bir olay yaşandı anlamadım? Kopya çekene ve çektirene izin vermeyeceğiz. Sınavı tekrar yapacağız."

Manşet olmuştu
Yeni Asır Gazetesi, Tıp Fakültesi'nde sınavların yapıldığı salonların yakınlarına sinyal karıştırıcı olarak bilinen jammer cihazlarının yerleştirildiğini tespit etmişti. Yeni Asır, yasalara göre sadece Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanma hakkına sahip olduğu jammer cihazının Tıp Fakültesi'nde kullanıldığını 4 Şubat günü 'Kopyaya Jammer Kalkanı' manşetiyle duyurmuştu. Haberin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Ege Bölge Müdürü Namık Aşıla, jammer cihazını kullanan fakültenin denetlenmesi için talimat vermiş ve cihaz kaldırılmıştı.

'Bize günah'
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda yeni sınav için hazırlıklara hemen başlandığını söylerken, öğrencilerden Y.N, "Bu karar bizi çok yıprattı. Dekanımız 6 puan diyor, kimi arkadaşımız 6 puan yüzünden bir yılını kaybedebilir. Bizim için 1 puan bile önemli. Fakülte yönetimi öğrenciler içinde kopya çekenleri bulmalı ve sadece onlara ceza vermeli" dedi.