PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üniversitede asistana ‘Madonnalı’ mobbing

tususev
12-12-2011, 00:31
Düzce Tıp Fakültesi hocalarından Doç. İsmail Özdemir’in asistanlara mobbing yaptığı öne sürüldü. Şikayetlerde Özdemir’in Madonna’nın tacizci doktorunu örnek gösterdiği iddia edildi.
Kemal Gümüş / İSTANBUL
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İsmail Özdemir asistanlarına Madonna, Liz Hurley ve Lady Diana’nın tacizleriyle ünlü doktoru Kıbrıslı Prof. Dr. Kypros Nicolaides’i örnek gösterince üniversitede isyan çıktı. Doç. Dr. Özdemir, evlendikten sonra hamile kalan baş asistanı M.E’ye “Nicolaides yanındakilere birçok şey öğretiyor. Neden? Çünkü akşamlarını beraber geçiriyorlar. Ama sen gittin evlendin” deyince mahkemelik oldu. Öğrencilerine ‘angut’ ve ‘geri zekalı’ şeklinde hitap ettiği ve eğitimden yoksun bıraktığı öne sürülen Özdemir’den şikayetçi olan M.E suç duyurusunda bulundu. Haksız kazanç sağlamak ve şahsi işleri için üniversite malzemelerine el koymakla da suçlanan Özdemir’in bazı ölümlü vakaların da sorumlusu olduğu ifade ediliyor.
Oy birliği ile görevden alındı
M.E, üç öğretim üyesi ve mezun olan 4 araştırma görevlisi ile halen üniversitede görev yapan tüm asistanlar hem rektörlük, hem savcılık, hem de YÖK’e başvurarak şikayetçi oldu. Düzce savcılığında hakkında 16 farklı iddiayla soruşturma açılan İsmail Özdemir 5 hafta önce fakülte tarafından açılan soruşturma sonrasında oy birliğiyle görevden alındı. Özdemir’in başkanlıktan alınma kararı rektörlükten onay beklerken, YÖK disiplin kurulunca da öğretim üyeliğinden ihraç talebiyle açılan soruşturmada sona gelindiği ve Özdemir’den son savunmasının istendiği öğrenildi. Ancak Özdemir’in sürekli izin aldığı ve kararın kendisine tebliğ edilemediği iddia ediliyor.
‘Suçlamaları kabul etmiyorum’
İsmail Özdemir dekanlığın kendisi hakkında aldığı başkanlıktan alınma kararını doğrulayarak “Bu soruşturma gizli devam ediyor. Ancak YÖK’te açılan soruşturma ile ilgili bir tebligat bana ulaşmadı. İddiaları kabul etmiyorum. Ben de onlar hakkında dava açtım. Nicolaides ile ilgili olayı ise hayal meyal hatırlıyorum. Yıllar önce olmuştu. Ben Nicolaides gibi ‘beni de memnun edin’ demedim. O meseleyi bir hocam anlatmıştı. Benim öyle bir isteğim olamaz bunlar çok çirkin ithamlar ve iftira” ifadelerini kullandı. Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ise iddialarla ilgili “Bunlar devam eden bir soruşturmanın konusu ve gizli. Yürüyen soruşturma hakkında konuşamam”dedi.
Sezaryen yapamayan doktor var
İsmail Özdemir hakkında aralarında öğretim üyeleri ile araştırma görevlilerinin bulunduğu onlarca şikayet dilekçesi bulunuyor:
Doğum Uzmanı M.E: Hamile olduğum için bir daha ameliyatlara girmeme cezası verdi. Bir yıl boyunca gözlemci sıfatıyla dahi ameliyathaneye alınmadım. Bana ve asistanlara sürekli ‘salak, angut’ şeklinde hitap ediyordu. Psikolojim bozuldu, tedavi gördüm. Şimdi 20 bin TL’lik tazminat davası açtım.
Yrd. Doç. Dr. Mustafa Albayrak: İsmail Özdemir “Rektörlük arkamda ne istersem yaparım kimse karışamaz. Beni şikayet eden asistanlar hain, onlardan alacağım en büyük intikam hiçbir şey öğretmemek olacak” diyordu. Maalesef bu dediğini de yaptı.
Yrd. Doç. Dr. Seyit Ali Köse: Hakaret etmekte ve aşağılamakta. Öğretim üyeleri ile asistanları istifaya zorlamakta ve tehdit etmekte. Bazı asistanlar işi bırakmış.
Uzman Dr. Ö.Ü ve Uzman Dr. A.E.A: Halimiz o kadar acı ki kendimizden ve aldığımız eğitimden utanıyoruz. Kanamalı bir hasta için başka uzman arkadaşları aradım ve yardım istedim. Arkadaş gelerek müdahale etti ve hasta kurtuldu. Lanet ediyorum.
Dr. N.T.I: Aldığım eğitim yetersiz. İsmail Özdemir asistanlığım döneminde sürekli özel hasta bakmış ve hep onlara öncelik tanımıştır. Ben tek başıma sezaryen yapamıyorum.
Dr. Emel Bilici: Nöbet listesinde peş peşe üç haftanın bana yazılması üzerine dekanlığa şikayet ettim. Bunun üzerine üniversiteden atıldım. Olayın ardından yürütmenin durdurulması için açtığım davayı kazandım. Şimdi 80 bin TL’lik tazminat davası açtım

http://www.stargazete.com/guncel/universitede-asistana-madonnali-mobbing-haber-404823.htm