PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uykusuz Asistan Ölüm Demektir!


tususev
03-09-2012, 15:03
Tarih : 08 Mart 2012
Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 36 saat uykusuz nöbet tutulan beyin cerrahisi klinikleri, 16 saat aralıksız hasta bakılan acil servisler hastaların ve hekimlerin can güvenliğini tehdit ediyor. Bakan’ın 11 ay önce yayınladığı nöbet genelgesine uyulmuyor.
Geçtiğimiz yılın 25 Şubat’ında iş bırakarak Hacettepe Tıp Fakültesi bahçesinde toplanan Ankaralı asistan hekimler Sağlıkta Dönüşüm Programını protesto etmiş ve Bakanlığa yürüyerek çalışma şartlarının iyileştirilmesini, performans sisteminin kaldırılmasını talep etmişlerdi.
Sağlık Bakanı: Asistanları kölelikten kurtardık
Eylemin ardından Sağlık Bakanı tıp fakültelerinde çalışan asistanların kötü şartlarda görev yaptığını söyleyerek, devlet hastanelerinde asistan hekimlerin mutlu olduğunu ifade etmiş, Ankara Atatürk Eğitim Hastanesi’nden örnek vererek bir asistan hekimin ayda eline 1600 lirası maaş, 3200 lirası ek ödeme, 600 lirası nöbet ücreti olmak üzere toplam 5400 lira geçebildiğini bildirmiş, “asistanları kölelikten kurtardık” demişti.
Sık nöbetlere sıkı tedbir!
25 Şubat eylemini, Nisan ayındaki beş günlük Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi eylemi takip etti. Burada da asistan hekimler iş bırakarak çalışma şartlarındaki olumsuzlukların düzeltilmesini talep ettiler. Bakan, asistanların taleplerini haklı bulduğunu söyledi ve özellikle sık nöbetlere karşı tedbir alacaklarını bildirdi. O tarihte Bakan’ın kabul ettiği talepler şöyleydi:
Nöbet sayıları sınırlı tutulacak.
Asistan hekim ücretleri eşit ve adil şekilde yeniden düzenlenecek.
Asistan hekimlere akademik izin verilecek ve bu izinler kullandırılacak.
Asistan hekimlere ücretsiz kongre ve kitap desteği verilecek.
Bilimsel projelere destek verilecek.
Bakan’ın Genelgesi 11 aydır görmezden geliniyor
Bu beyanı izleyen günlerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ bir genelgeyle asistanların nöbet programlarının hasta ve çalışan güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlenmesini istedi.
!!!!(GENELGE RESMİNİ BUNUN YAKININA BİR YERE HAFİF DEVRİK YERLEŞTİRSEK)!!!!
Genelgenin yayınlanmasının üzerinden tam 11 ay geçti. Hekim Postası’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmaya göre Ankara’daki eğitim hastanelerinde asistanların eline 1700 lirası maaş, 600 lirası sabit döner sermaye ödemesi, 600 lirası performans ödemesi ve 600 lirası (130 saat fazla çalışmanın karşılığı) da nöbet ücreti olmak üzere 3500 lira geçiyor. Bazı bölümlerde performans gelirinin daha yüksek olabildiği, ancak bu gelirin hiçbir hakkaniyet ölçüsü ve objektivite taşımadığı, asistanların ay sonunda ellerine geçecek olan ücreti kestiremedikleri bildiriliyor.
Hekim emeğinin değeri: 4 lira 60 kuruş
130 saatlik (toplam nöbet süresi bunu geçerse ek ödeme yok) nöbetin karşılığında 600 lira alan asistanlar, hekim emeğinin saatinin 4 lira 60 kuruş olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyor.
Yaşasın! Kölelikten kurtulduk!
Asistan hekimlerin çalışma süreleri her türlü uluslararası normun dışında bulunuyor. Ankara’daki eğitim araştırma hastanelerinde bir beyin cerrahisi asistanı ayda 12 nöbet tutmak zorunda bırakılabiliyor. Nöbetlerin ardından mesai devam ediyor ve bir asistan uykusuz vaziyette 36 saat boyunca hasta bakıyor, ameliyata giriyor. Eğer bir asistan yıllık izne çıkar veya vadedildiği gibi kongre akademik izni kullanırsa, diğer asistanların gün aşırı nöbet tutması gerekiyor.
Polikliniklerinde bir hekimin günde 100 ila 150 hasta baktığı bu devlet hastanelerinde eğitim programlarına katılabilmek mümkün olamıyor. Bilimsel yayınlar içinse “evde yapın” deniyor.
Acil serviste çalışan asistan hekimlerin gece ve gündüz vardiyaları bulunuyor. Ayda on kez gece vardiyası var. Her gece vardiyası 15 saat sürüyor ve bir hekim bu vardiya boyunca tek başına 100 kadar acil servis hastasına bakmak zorunda.
Çalışma şartlarının iyileştirilmesini bekleyen asistan hekimler hem kendi sağlıklarından endişelendiklerini, hem de hastalarına zarar verme korkusu taşıdıklarını ifade ediyorlar ve Sağlık Bakanı’nın 11 aydır görmezden gelinen talimatının yerine getirilmesini umut ediyorlar.
(*Haberin başlığı asistanhekim.org web sitesinden alınmıştır.)
İşte Asistan Rutini
Şanslıysanız ayda 12 nöbet
36 saat aralıksız çalışma
Acil serviste 15 saatlik maraton
Eğitim faaliyetine zaman yok
Araştırma: “evde yapın”
Nöbetin saat ücreti 4 lira 60 kuruş

http://www.hekimpostasi.org.tr/2012/03/08/uykusuz-asistan-olum-demektir/