PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mektup


steTUSkop
01-13-2009, 16:20
http://www.tus.com.tr/images/KoseYazar/ugurHoca.JPG Psikiyatrist Dr. Uğur YAKIN
MEKTUP
Kim ne derse desin, içinde bulunduğumuz toplum ve yakın çevremizde kabul edilişimiz ne şekilde olursa olsun, hekimliğin evrende en kutsal ve en onurlu meslek olduğu inancındayım. Sizler bu onura sahip olan çok özel bir sınıfsınız. Üzerine ekleyeceğiniz uzmanlığınız bu onurunuzun süsüdür. Ancak ayrıcalık katacak bir süs.


Sizler için belki de en önemli, en zor yaşamsal krizlerden biri olan bu dönem ile baş etmek için şart olan; süreçte ki konumunuz ve bu konuma olan farkındalığınızdır. Neden buradayım, içinde bulunduğum şartlar nedir, geçen süre içinde neler yaptım, yaptıklarım için ne kadar zaman harcadım, kalan süre içinde neler yapmalıyım ve yapacaklarım için ne kadar zamanım var. Konumunuzu ve farkındalığınızı artıracak birçok soru daha bulunabilir ancak geçen süre içinde neler yaptığınızın bilincinde olmak ve açık yüreklilikle bununla yüzleşmek, kalan süre içinde yapacaklarınızın etkinliğini artıracak en önemli sorulardandır. Hep üzerinde durduk, inatla vurguladık; bu yolda tek doğru yoktur, sahip olunan şartlarda ki farklılıklar, kişisel özelliklerimiz, kapasite ve direncimiz seçeceğimiz yolun belirlenmesinde esastır diye.
Önünüzde haftalar, aylar yok.

Günlerimiz, saatlerimiz kaldı. Başımızı ellerimizin arasına alıp düşünme zamanı; bu bir sınav, 3,5 saat sürecek ve belki de çok objektif olmayacak, birçok gereksiz ve kontrol edemeyeceğiniz faktörün etkisinde geçireceğiniz bir 3,5 saat. Sonrasında da binlerce meslektaşınız arasında sıralanacak göstereceğiniz performans. Göstermiş olduğunuz sıra dışı çabayı, emeği, tükenmişliği ve özveriyi yakından gözlemleyen ve kısmen ortak olan biri olarak diyorum ki; yapabileceklerinizi yaptınız ya da yapamadınız ama buraya kadar, zaman bitti, yaptıklarınızı biliyorsunuz yapabileceklerinizi de, en önemlisi de ne istediğinizi. Bu yüzden içinizin rahatlığına ya da rahatsızlığına ‘hak verin’.
Artık olgunluk zamanı. Olgunluğunuz ulaşmak istediğiniz nokta için verdiğiniz çabadır, bugün olmasa bile yarın... J.D.Salinger’in sözüdür: ‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesi.’
Kalan süre içerisinde bir sporcu gibi, ilk sırada fiziksel sağlığınızı korumalısınız, yiyip içtiklerinize, kaldığınız yerlerdeki koşullara çok dikkat etmelisiniz. Maratonun sonundayız, sonuç istediğiniz gibi olmasa bile tekrar koşmaya hazır olmalısınız. TUMER olarak hepinizin son koşusu olması, gönlünüze göre, mutlu olabileceğiniz bir sonuca ulaşmanızı, olumsuz sonuç alacaklarınızın ise hedeflerine ulaşacakları yolda gösterecekleri olgun mücadelede her zaman yanlarında olacağımızı ve mutlaka hedefe ulaşacakları inancını kaybetmemeleri dileğiyle.

Dr. Uğur YAKIN