PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : D.Ü.T.F. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği


tususev
08-04-2013, 13:52
GENEL BİLGİLER
Eski Yunan dilinde "çocuk" anlamına gelen "paidos" sözcüğünden üretilmiş olan "pediatri" teriminin bile ilk defa 1872 yılında tıp diline girmesinden de anla*****şılacağı gibi "pediatri", iç hastalıkları, cerrahi, obs*****tetri gibi alanlara kıyasla "genç" bir tıp dalıdır.

Sultan II. Abdülhamid'in kızı Hatice Sultan'ın difte*****riden ölmesinden sonra, 1901 yılında açılan, bugün Şişli Çocuk Has*****tanesi olarak bilinen, o zamanki adıyla "Hamidiye Etfal Hastahane-i Alisi", ülkemizdeki ilk çocuk has*****tanesidir. O yıllarda ülkede henüz pediatri alanında yetişmiş hekim yoktur. Çocuklar yenidoğan ve süt çocukluğu dönemlerinde kadın-doğum hekimleri, daha büyükler erişkin hekimlerince bakılmaktadır. Bu kapsamda uzmanlık dalları Kadın Hastalıkları ve Doğum olmakla birlikte, anne ve çocuk sağlığı hiz*****metleri ve eğitimi alanında önemli katkılar yapmış olan Besim Ömer Akalın (1862-1940) ve Asaf Der*****viş Paşa'yı (1868-1928) anmamız gerekir.

Birimimiz yenidoğan döneminden ergenlik dönemine kadar olan süreçte çocuklarımızın sağlıklarının korunması, hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen anabilim dalıdır. Kliniğimiz, kurulduğu 1970 yılından beri 200 ün üzerinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yetiştirmiş olup, halen 29 araştırma görevlisi uzmanlık eğitimlerini sürdürmektedir. Haftanın üç günü (Salı, Çarşamba, Perşembe) düzenli olarak (12:45 – 13:30) eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bununla birlikte her ay düzenli olarak Kadın Doğum Hastalıkları Anabilim Dalı ile Yenidoğan konusunda seminer düzenlenmektedir.Ana Bilim Dalı Kuruluşu:

D.Ü.T.F. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği 1970 yılında kurulmuştur. İlk Başkanı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sadık Apaktır. Fiskayası Semtine yakın Eski Doğumevinin bitişik İdare Binası ve yanına kurulan bir adet deprem barakasında 10 yıl süreyle Bölge Halkına Devlet Hastanesi Hizmetleri de dahil, hizmet vermiştir.
1980 Yılında Dicle Üniversitesi Kampüsündeki Hastane binasının 8. katına taşınarak 2010 yılına kadar bu binada 30 yıl konuşlanmıştır.
2010 yılında Dicle nehri kenarındaki düzlükte, Üniversitemiz giriş yolunda inşa edilen yeni Çocuk Hastanesi binasına taşınmıştır.
Mezuniyet öncesi eğitim:
Tıp Fakültesi Öğrenci Eğitiminde, Dönem 3 teorik, Dönem 4 Teorik ve Pratik (klinik içinde uygulamalı tanı ve tedavi yaklaşımı), dönem 6 öğrencileri ise İntern Doktor eğitimi almaktadır.
Ana Bilim Dalı Başkanı : Prof.Dr. Yusuf Kenan HASPOLAT
Akademik Kadro


Prof.Dr.M.Ali Taş
Prof.Dr. Y. Kenan Haspolat
Prof.Dr. M.Fuat Gürkan
Prof.Dr.Aydın Ece
Prof.Dr.Celal Devecioğlu
Prof.Dr.Murat Söker
Prof.Dr.Ahmet Yaramış
Prof. Dr. Sacit Günbey
Doç.Dr. Gökhan Baysoy
Doç.Dr.Mustafa Taşkesen
Doç.Dr.Ayfer Gözü Pirinçioğlu
Doç.Dr. Meki Bilici
Yrd.Doç.Dr. Ali Güneş
Yrd.Doç.Dr. Selvi Kelekçi
Yrd.Doç.Dr. Servet Yel
Yrd.Doç.Dr. İlyas Yolbaş
Yrd.Doç.Dr. Çiğdem Aliosmanoğlu
Yrd.Doç.Dr. İlhan Tan
Yrd.Doç.Dr. Ünal Uluca
Yrd.Doç.Dr. M. Muhtar Yılmazer
Yrd.Doç.Dr. Tuba Tuncel
Yrd.Doç.Dr. Müsemma Karabel
Yrd.Doç.Dr. Duran Karabel
Yrd.Doç.Dr. Velat ŞenMezuniyet sonrası eğitim:

Araştırma görevlileri Eylül ve Nisan aylarında yapılan TUS sınavı ile alınmaktadır. Uzmanlık eğitimi süresi 4 yıldır ve başlangıç döneminde 2 ay adaptasyon süreci ardından sorumlu kıdemli asistan ile 12 nöbet tutulurken bu sayı baş asistanlık tarafından belirlenmektedir. Eğitim süresince asistanlar tüm klinik, poliklinik, rotasyon birimlerinde gereken kıdemde çalışmakta bununla birlikte haftanın üç günü seminer ve haftanın beş günü klinik içi toplantılara katılmaktadır. Her yıl önceden belirlenen tarihlerde baş asistanlığın uygun gördüğü asistanlar yurt içi ve/veya yurt dışı kongre, kurs, sempozyum gibi bilimsel faaliyetlere aktif olarak katılabilmektedir.


İletişim :
Birim İletişim Bilgileri
Dicle Üniversitesi Kampusu 21280 DİYARBAKIR
Tel : (0412) 248 80 01-16

http://www.dicle.edu.tr/bolum/tip/dahili/cshb/iletisim.html