PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : “İnsan bedenine dokunabilmek büyük bir ayrıcalıktır”


tususev
09-15-2013, 11:32
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde “Kliniğe Merhaba” etkinlikleri çerçevesinde öğrencilere 240 adet steteskop dağıtıldı. İşadamı Nayim Yeldan’ın desteğiyle dördüncü sınıflara dağıtılan steteskopların dağıtım töreninde konuşan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Dilek Özcengiz “Bugün hekimlik zanaatının incelikleri ile tanışmanın ilk gününü yaşayacaksınız. Üç yıl boyunca insana dair, yaşama dair ne varsa öğrenmeye çalıştınız ve bugüne hazırlandınız.” dedi.


“Artık kutsala yani insan bedenine dokunmaya daha da yakın hale geldiniz” diyen Prof.Dr.Özcengiz öğrencilerin hastayla ilişkilerinde hocalarının insana dokunmanın bir bilim olduğu kadar, sanatsal incelik de içerdiğini öğreteceğini belirten Özcengiz “Artık tüm yaşamınız değişecek. Çünkü insanın bedenine dokunabilmek büyük bir ayrıcalıktır ve bir o kadar da büyük sorumluluk.” diyerek öğrencilerin dikkatini çekti.

http://www.medimagazin.com.tr/templates/default/ckfinder/userfiles/images/gecici/steteskopdagitim.jpg

Özcengiz şöyle devam etti: “Mesleğimizin bazı inceliklerini ustalarımızdan öğrenmekle birlikte günümüzün tıp anlayışı hep daha fazlasını ve iyisini gerekli kılmaktadır. Bu da, bu yoldaki genç meslektaşlarımıza yeni sorumluluk ve bakış açılarını gerekli kılmaktadır. Sizden beklenen yeni paradigmalarınızın bu topraklarda sizden önce yaşayan Galen, Hipokrat, İbni Sina'nınkiler gibi hep araştırıcı, yenilikçi olmasıdır. Avicenna nasıl ki korkmadan yeni Eflantuncu olabilmişse bu şekilde dünyada tıp anlayışına yepyeni, değerli bir bakış açısı sunmuşsa siz de buna ulaşabilmek için herşeye sahipsiniz. Yaşamınız boyunca da yolunuzu hep akıl ve vicdanınızı birlikte kullanarak bulmanız en büyük temennimdir.” http://www.medimagazin.com.tr/hekim/tip-egitimi-tus/tr-index-2-22-53299.html