PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması yapıldı

steTUSkop
05-25-2009, 08:37
3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması yapıldı

http://www.medimagazin.com.tr/img//haber/jinekoloji_yarisma2009.jpg

Türkiye Klinikleri 3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması, İE Ulagay Firması-Arveles sponsorluğunda yapıldı

Türkiye Kliniklerinin İE Ulagay Firması-Arveles sponsorluğunda yaptığı “3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması”, jinekoloji ve obstetrik alanında asistan ve uzman hekimlere bilgilerini ölçme fırsatı verdi. KKTC Acapulco Beach Club’da 17 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen yarışmada birinciliği 26.5 netle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden As. Dr. Fırat Ökmen kazandı.

İkinciliği Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Emine Coşar 25.5 netle, üçüncülüğü de Nobel Cerrahi Tıp Merkezinden Uzm. Dr. Atıl Aktaş 22 netle aldı. İki yanlışın bir doğruyu götürdüğü yarışmada Ökmen 31 doğru 9 yanlış, Coşar 30 doğru 9 yanlış, Aktaş ise 27 doğru 10 yanlış soru cevapladı.

Yarışma Komisyon Başkanlığını Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haldun Güner’in yaptığı 3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması’nda birinci olan As. Dr. Fırat Ökmen Roma’da yapılacak olan “The Congress of the European Society of Gynecology 2009”a katılım ödülü kazandı. Yarışma ikincisi Yrd. Doç. Dr. Emine Coşar, “Ulusal Jinekoloji Obstetrik Kongresi 2010”a katılım ödülü alırken, yarışma üçüncüsü Uzm. Dr. Atıl Aktaş 500 euroluk bilimsel kitap ödülü almaya hak kazandı.

Girne Kalesinde yaklaşık 2 bin davetlinin katıldığı galada, Türkiye Klinikleri dereceye girenlere birer plaket takdim etti. Yarışma birincisi Ökmen’e Prof. Dr. Haldun Güner, ikinci Yrd. Doç. Dr. Coşar’a Prof. Dr. Sinan Berkman, üçüncü Uzm. Dr. Aktaş’a ise Prof. Dr. Hikmet Hassa plaketlerini sundu. Galada ödül töreninden sonra şarkıcı Aşkın Nur Yengi bir de konser verdi.

Sınava katılım iyi düzeyde
Toplam 53 yarışmacının kendini deneme fırsatı bulduğu Türkiye Klinikleri 3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması Komisyon Başkanı Prof. Dr. Haldun Güner, yarışmada yarışmacılara 30 dakika süre verilerek 40 soru sorulduğunu söyledi. Güner, soruların genel anlamda oldukça iyi olduğunu, ancak bazı soruların seçenekleri anlaşılamadığı için itirazlar geldiğini söyledi. Katılımcıların en çok iki yanlışın bir doğruyu götürmesini eleştirdiğini dile getiren Güner, “Yanlışların doğru cevapları götürmesi yarışmacıları tedirgin etse de yine de başarılı bir sınav oldu. Süre ve soru sayısı yeterliydi” dedi.

Prof. Dr. Haldun Güner, soruların konulara göre gruplandırılıp sorulmasının iyi olacağını ama bunun mümkün olmadığını söyledi. Soruların Türkiye genelindeki öğretim üyeleri tarafından hazırlandığını, eski soru bankasından da soruların eklendiğini dile getiren Güner, sınava katılanların güncel bilgilerini sınama fırsatı bulduğunu, verilen ödülün de yarışmacıları motive ettiğini kaydetti.

Güner, sınava katılımın da oldukça iyi düzeyde olduğunu bildirdi. Kadın hastalıkları ve doğum branşında yapılan son yeterlik sınavına bile 10-15 kişinin katıldığını dile getiren Güner, “Türkiye Kliniklerinin yarışmaya 50’nin üzerinde katılım sağlaması çok güzel. Belki sınavı son günlere getirmeyebiliriz. Kongreye katılanlar sıcaktan bunalıp denize girmek istiyorlar” diye konuştu.

Ökmen: Soru sayısı da süre de yeterliydi
Türkiye Klinikleri 3. Ulusal Jinekoloji Obstetrik Yarışması’nın birincisi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden As. Dr. Fırat Ökmen, sorular arasında çok zorlarının da kolaylarının da olduğunu belirterek, “Sınavda soruların çoğuna rahat cevap verebildim. İnsanın kendini değerlendirebilmesi iyi bir şey, bu da ancak sınavlarla olabiliyor. Bilginizi ölçmek, başka asistanların ve uzmanların girdiği bir sınavda kendi seviyenizi görmek için önemli bir sınav. Bu sınavı yaptıkları için Türkiye Kliniklerine teşekkür ederim” dedi.

Soru sayısının da süresinin de yeterli olduğuna dikkat çeken Ökmen, daha fazla sayıda sorunun sınav süresini uzatacağını, bunun da insanların sıkılmasına sebep olabileceğini söyledi.

Coşar: Sorular çok kaliteliydi
Yarışma ikincisi Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Emine Coşar, soruların çok kaliteli olduğunu, alana dair püf noktalarının seçildiği güzel sorular sorulduğunu kaydetti. Soruların çok zor gelmediğini belirten Coşar, “Teoriyi iyi bilen bir kadın doğum hekimi sınavda başarılı olurdu. Kendi bilgilerimi bir kez daha teyit etmiş oldum, bu anlamda iyi oldu. Neyi bilip neyi bilmediğimi ortaya koydu. Ancak yanlışlar doğruyu götürmeseydi daha iyi olurdu” dedi.

Aktaş: Ödül motive edici
Yarışma üçüncüsü Nobel Cerrahi Tıp Merkezinden Uz. Dr. Atıl Aktaş ise, soruların yüzde 25’inin zor, yüzde 75’inin ise nispeten kolay olduğunu söyledi. Yarışmaya katılanların kendilerini tartma olanağı bulduğunu ifade eden Aktaş, “Sınavda başarılı olana ödül verilmesi de oldukça motive edici. Soruları kaliteli buldum, son yıllarda gördüğüm en kaliteli sorulardı. Ama sınavın öğleden sonra yapılması pek iyi olmadı. Eğer sınav sabah saatlerinde yapılırsa insanların kafası daha dinç olur, daha sağlıklı olur” diye konuştu.

steTUSkop
05-25-2009, 08:39
dikkat çekmek istediğim nokta,
asistan arkadaşımız 1.
yrd doç dr 2.
ve uzm hekimimiz 3. olmuş ...

taze bilgilerin veya eğitimin ve tabi ki kişisel gelişimin katkısı diye düşünüyorum..

mdnisa
05-25-2009, 10:42
dikkat çekmek istediğim nokta,
asistan arkadaşımız 1.
yrd doç dr 2.
ve uzm hekimimiz 3. olmuş ...

taze bilgilerin veya eğitimin ve tabi ki kişisel gelişimin katkısı diye düşünüyorum..

kesinlikle katılıyorum taze bilgi +++++++ ve eğitim kalitesi ++++++
19798smartass1ve 19798smartass1ve

bturkuaz
05-25-2009, 13:48
inşallah ben de bu yarışmalara katılabilirim:D:Dtabi 1.lik ödülü almak da ii olur:D:Dşöyle afili bi poz verirdim o zaman:D:D:D