PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turk tıp ogrencılerı bırlıgı'nın "saglık turnesı"


mpazar
04-20-2014, 14:24
TURK TIP OGRENCILERI BIRLIGI'NIN "SAGLIK TURNESI"

KOYLERE SAGLIK GOTURDULER TIP FAKULTESI OGRENCILERI, TURK TIP OGRENCILERI BIRLIGI'NIN "SAGLIK TURNESI" PROJESI KAPSAMINDA, TRAKYA'DA 12 KOYDE TANSIYON, SEKER OLCUMU, AGIZ VE DIS TARAMASI YAPTI.
http://www.diyadinnet.com/haberresimleri/2014/04/71798.jpg
Köylere sağlık götürdüler haberi
Tıp fakültesi öğrencileri, Türk Tıp Öğrencileri Birliği'nin "Sağlık (http://www.diyadinnet.com/Saglik-Bilgisi) Turnesi" projesi kapsamında, Trakya'da 12 köyde tansiyon, şeker ölçümü, ağız (http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1435&Bilgi=a%C4%9Fiz) ve (http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1378&Bilgi=ve) diş taraması yaptı.
EDİRNE - Proje çerçevesinde, Trakya ve Namık Kemal Üniversitesi tıp fakültesi öğrencileri, sağlık hizmetini, köydeki vatandaşın ayağına götürdü.
Etkinlikte, taramaların yanı sıra çocukların doktor (http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1161&Bilgi=doktor-nedir) korkusunu yenmesini sağlamak için de programlar gerçekleştirildi.
Proje Koordinatörü Hanefi Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin gönüllü bir öğrenci projesi olduğunu söyledi.
Projenin 14 ayrı ilde gerçekleştirildiğini ve Van (http://www.diyadinnet.com/h-37-van-haberleri-1)'da son bulacağını belirten Yılmaz, "Proje kapsamında tıp fakültesi öğrencileri, dezavantajlı bölgelerde sağlık taraması yapıyor" diye konuştu.
Projenin ilk durakları olan Edirne ve Tekirdağ'da, Trakya Üniversitesi ve Namık Kemal Üniversitesi tıp fakültesi öğrencilerinden oluşan 82 kişilik ekiple 12 köyde taramalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
"Tarama kapsamında bin kişiye ulaştık. Tansiyon ve kan şekeri ölçümü, beden kitle indeksi hesaplaması, göz muayenesi yaptık ve kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağını gösterdik. Ayrıca çocukların doktor korkusunu yenmesini sağlamak amacıyla 'Oyuncak Ayı Hastanesi' etkinliği gerçekleştirdik. Köylerden önemli geri dönüşler aldık. Bölge halkı uygulamadan oldukça memnun."
- Dört yıldır devam ediyor
Yılmaz, projenin 4 yıldır devam ettiğini ve şimdiye kadar 29 bin tansiyon ve kan şekeri ölçümü, 3 bin ağız ve diş sağlığı taraması, 3 bin 500 çocukla Oyuncak Ayı Hastanesi, 14 bin meme muayenesi bilgilendirmesi, 12 bin beden kitle indeksi ölçümü ve 10 bin göz muayenesi gerçekleştirdiklerini vurguladı.
Bu yıl (http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1248&Bilgi=y%C4%B1l) programlarının, 15-19 Mayıs arasında Van'da, tüm Türkiye'den tıp fakültesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek taramalarla tamamlanacağını belirten Yılmaz, projeye, Türkiye'nin çeşitli illerinden üniversitelerin de destek verdiğini kaydetti. (A.A)
Köylere sağlık götürdüler haberi 17.04.2014 Saat: 11:55 tarihinde eklendi.
Ekleyen : ckadmin

http://www.diyadinnet.com/HABER-71798-k%C3%B6ylere-sa%C4%9Fl%C4%B1k-g%C3%B6t%C3%BCrd%C3%BCler