PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ufuk Üniv.Tıp Fakültesi FTR

steTUSkop
06-01-2009, 09:46
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

http://www.medimagazin.com.tr/img//klinikler/klinik434.jpg
Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Deniz Evcik

Mete Generaloğlu/Ankara
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim Dalımız çok yeni, çok genç bir Anabilim Dalı. Ufuk Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalımızın açılması 2006 yılında gerçekleşti. Çünkü gerekli alt yapının hazırlanması gerekli cihazların alınması uzun bir süreç ve emek gerektiriyordu.

Bölümümüzdeki çalışmalarımız ben ve Uzman Doktor Saime Ay ile başladı. Bölümümüz, bize eşlik eden Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Süreyya Ergin ve Prof. Dr. Tansu Arasıl hocanın önderliğinde kuruldu.
Bölümümüz 2006 yılında açıldıktan sonra, ilerleyen zaman içerisinde ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda aramıza Uzm. Dr. Şebnem Koldaş Doğan katıldı. Daha sonra YÖK’ten asistan istemimiz oldu. Şu an bir asistanımız var. Yeni Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile birlikte, yeni bir asistan kadrosu daha açtık. Fizik tedavi için fizyoterapistler ve diğer altyapı için yardımcı personelleri de ekibimize katarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Söylediğim gibi hem üniversitemiz hem de bölümümüz çok genç bir yapılanma. O nedenle bölümümüzde henüz bir buçuk-iki yıldır asistan eğitimi vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz ben ve uzman arkadaşımız olmak üzere iki kişiden oluşmakta.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Fizyoterapistler konusunda biraz sıkıntımız var. Sanırım bu başka kurumlarda da böyle. Yani genel bir sıkıntı. Daha önce dört fizyoterapistimiz vardı, şu an bir fizyoterapistimiz var. Ama ben burada Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü de yapıyorum. Aynı zamanda, Fizik Tedavi Teknikerlik, yeni adıyla Fizyoterapi bölümümüz var. Bu bölümün de başında olduğum için, bu öğrenciler düzenli olarak kliniğimizde staj yapıyorlar. Burada sürekli olarak çalışan fizyoterapi teknikerliği öğrencilerimiz var. Bu öğrenciler bütün yıl boyunca bizde staj yaptıkları gibi, özellikle yaz aylarında da tam gün çalışıyorlar. Okulumuz bu yıl yeni mezun verdiği için, bölümümüzde sürekli olarak çalışacak 2 fizyoterapi teknikeri alacağız. Bölümümüzde ayrıca, yardımcı personel olarak iki hemşiremiz ve bir de acil tıp teknisyenimiz var.

Eğitim programınız nedir?
Asistanımız her gün uzman eşliğinde, ya da dönüşümlü olarak bir öğretim görevlisi eşliğinde vizit yapar. Çok yeni olarak, haftada iki gün de ortopedinin bizimle ilgili hastalarına vizit yapıyoruz ve bunu da belli bir program çerçevesinde yürütüyoruz. Haftanın randevulu üç gününde EMG eğitimi veriyoruz. Ayrıca, üniversitemiz bünyesinde bulunan Behçet Merkezinde haftanın iki günü fizik tedaviye ait polikliniğimiz var. Cuma günleri de özel olarak seminerlerimiz, literatürlerimiz, vaka tartışmalarımız oluyor.
Her hafta klinik toplantılarımız var. Her pazartesi günü yaptığımız bu toplantılarda klinik olarak performansımızı değerlendiriyoruz. Bu toplantıya öğretim üyemiz, uzmanımız, asistanımız, sekreterimiz herkes katılıyor. Bu şekilde çalışma verimimizi nasıl artırabiliriz, bütün hafta ne yaptık, hasta sayımız, hasta memnuniyetimiz nedir tartışıyoruz. Bölümümüzde hasta memnuniyeti anketi düzenliyoruz. Akademik çalışmalarımız ve bu çalışmalardaki hasta sayımız ne durumda, ek çalışma yapabilir miyiz, önerisi olanlar var mı gibi, bunların hepsi tartışılıyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Özel olarak fizik tedaviye ait yataklarımız yok. Şu an üniversite olarak dahiliye ve cerrahi yatak olmak üzere, yataklarımız iki gruba ayrılmış durumda. Biz uygun olan hastalarımızı sırayla, istediğimiz oranda ve süreyle yatırabiliyoruz. Doluluk oranı olarak söylersek yüzde 100 dolu diyebiliriz.
Doğrusu çoğu zaman da yatak bulmakta zorluk çekiyoruz. Ancak sanıyorum üniversitede birkaç kat daha açılacak. O zaman hasta yatırma açısından daha rahat davranacağımızı düşünüyorum.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yaklaşık olarak 20 poliklinik yapıyoruz. Şöyle söyleyeyim, fizik tedavi hastaları da her gün bizimle iç içe olduğu için ve fizik tedavi teknikerliği okulumuz olduğu için, bizim asistanımız bütün fizik tedavi cihazları ile bire bir ilgili. Hem cihazların kullanımı konusunda, hem fizik tedaviye hasta alma konusunda hem de egzersiz programlarının gösterilmesinde çok iç içe olduğumuz için, asistanımızın mutlaka bu konuda da eğitimi var. Sadece poliklinik hastaları, yatan hastalar değil, fizik tedavi gören hastalardan da sorumlular.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Ufuk Üniversitesinde bölümlere özel değil, hastane genelinde bir nöbet düzenlemesi sistemi uygulanıyor. Bu koşulda yaklaşık asistanımız sanıyorum ayda 4-5 nöbet tutuyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet var. Fizik tedavi ve rehabilitasyon derneklerinin ve Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin ortak olarak hazırladığı bir asistan karnesi var. Fizik tedavi ve rehabilitasyon asistanı hangi cihazı ne kadar kullanmalı, hangi konularda kaç hasta görmeli, kaç EMG yapmalı, rehabilitasyon hastaları nasıl olmalı konusunda belli standart sayılar var. Biz de bu asistan karnesini dolduruyoruz. Kendi imkânlarımızla kurulan bir yer olduğumuz için, özellikle rehabilitasyon uygulamalarımızla ilgili imkânlarımızda eğer bir yetersizlik olursa da, asistan programımızı rotasyonlarına göre organize edebiliyoruz. Ancak, bu rotasyonlar, şuan yasal olarak belirtilen Sağlık Bakanlığı rotasyonları dışında da olabiliyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Daha önce de söylediğim gibi çok genç bir bölümüz. Aslında daha çok fizik tedavi ve rehabilitasyonda alt yapımız yeni kurulduğundan asistan eğitimimiz bir buçuk iki yıldır var. Biz burada ayaktan rehabilitasyon hastalarını alabiliyoruz. Ancak, rehabilitasyon merkezi tarzında, yoğun yataklı bir rehabilitasyonu görebilmeleri için asistanlarımızı dışarıya, kliniğimizin durumuna göre üç-altı ay arasında rotasyona göndermeyi planlıyoruz. Tabii asistanlarımız çok yeni olduğu için, öncelikle burada görmeleri gereken eğitimlerini almaları gerekiyor. Bunun dışında burada el rehabilitasyon ünitesi var, romatolojik hastalıklar takibi var, behçet polikliniği var, EMG var, daha bunun gibi bir çok ünite var. Öncelikle buralardaki eğitimlerini almaları gerekiyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Bölümümüz çok genç fakat bu süreç içerisinde benim, öğretim üyesi ve uzman arkadaşlarımızın daha önce çalıştığı yerlerden getirdiğimiz, onlarla koordineli olarak çalıştığımız çalışmalarımız oldu. Tam olarak saymadım ama sanıyorum yaklaşık olarak son bir yıl içerisinde bölümümüzden çıkan 10 kadar yayın vardır. Bunun dışında yine yurt içi yayınlarımız vardır.
Araştırmalar konusunda üniversitemiz tarafından güzel biçimde destekleniyoruz. Her öğretim üyesinin sorumlu olduğu araştırmalar var. Şu an 10’un üzerinde çalışmamız devam ediyor, Bu konuda başka üniversitelerle birlikte ortak çalışmalar da yapabiliyoruz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere, özellikle yurt dışı kongrelere katılmakta zorlanıyoruz. Üniversitemiz yeni bir destek başlattı. Yurt içi ve yurt dışı kongrelerde sunuları veya posterleri olan, görevlendirmeleri olan kişiler için bir miktar destek sağlamaya çalışıyor. Biz de zaten yeni bir kliniğiz, sayıca çok fazla değiliz, bu çerçevede hepimiz kongrelere katılmaya çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bölümümüzü kesinlikle tavsiye ediyorum. Çünkü, iyi yapılanmış, daha doğrusu temelleri iyi atılmış, altyapısı sağlam oluşturulmuş bir bölüm. Tabi ki yeni kurulan bir bölüm olduğu için eksiklikleri var, ancak bunlar da zaman içerisinde düzelecektir. Burada fizik tedavi ve rehabilitasyonun bilincinde, bundan sonra geleceğimizin ne olduğu konusunda çalışan genç, dinamik bir ekip var. Hepimiz aynı temelden geldiğimiz için ortamımız da oldukça huzurludur. Bakışlarımız birbirine çok benzer, araştırmaya açık, çevresindekilere destek veren, projelere, araştırmalara açık bir bölümüz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon geleceği olan önü açık bir bölüm. Ben herhalde asistan olsam yine bu bölümü seçerdim diye düşünüyorum. Bu nedenle de fizik tedavi ve rehabilitasyonu seçecek asistanlara bölümümüzü tavsiye ediyorum.

Teşekkürler.
01/06/2009

Kliniğimizde görev yapan akademisyen hekim ve asistanlar:
Anabilim Dalı Başkanı: Prof. Dr. Deniz Evcik
Asistan eğitiminden sorumlu öğretim görevlisi:
Doç. Dr. Saime Ay
Uzm Dr. Şebnem Koldaş Doğan

Arş Görevlisi: Özgün Çakmak Başer
Fizyoterapist: Asiye Nevin Türkgeldi

Hemşireler: Müjgan Özden
Gözde Kum
Sekreter: Nur Gökçe