www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! (http://www.stetuskop.com/index.php)
-   Yabancı Dil ve TUS (http://www.stetuskop.com/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ingilizcede baraj 50 (http://www.stetuskop.com/showthread.php?t=1388)

steTUSkop 07-22-2009 10:17

ingilizcede baraj 50

yayınlanan yeni yönetmelikten alıntıdır...

baraj puanı düşmesi bi yönden iyi fakat TUS'un bir eleme sınavı olduğunu düşünürsek rekabeti de artıracağı muhakkak ;)

Uzmanlık eğitimine giriş sınavlarının konusu ve kapsamı

MADDE 17 – (1) Uzmanlık eğitimine giriş sınavları yeterlik esasına dayanan mesleki yabancı dil sınavı ve yarışma esasına dayanan mesleki bilgi sınavı olmak üzere iki aşamada yapılır.

(2) Mesleki yabancı dil sınavı İngilizce, Fransızca, Almanca ve ihtiyaç duyulması halinde Kurulun belirleyeceği diğer yabancı dillerden yapılır. TUS ve DUS’ta mesleki bilgi sınavına girebilmek için mesleki yabancı dil sınavında yüz üzerinden en az elli puan almak şarttır. Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında veya Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavında yüz üzerinden en az elli puan alanlar da başarılı kabul edilir. Yabancı dil sınavı başarı belgeleri, bu belgenin verilmesine esas olan yabancı dil sınavının yapıldığı tarihten itibaren üç yıl süre ile geçerlidir.
(3) TUS genel tıp bilimleri konularında, DUS genel diş hekimliği konularında yapılır.

bturkuaz 07-23-2009 22:27

iyi haberlerden biri de ingilizce sınavının 2 değil artık 3 yıl geçerli olacak olması bence:D:D6 TUS demek bu yaw:D:D

gkoshe 07-31-2009 13:22

fatih bey bu hangi tarihten itibaren geçerli nisan 2010 mu ben geçen nisan vermiştim ingilizceyi 2 yılmı 3 yılmı geçerli bide üds yemi girecez bundan sonra yoksa tus ingilizce sınavı olacakmı yine cts günü.

bturkuaz 07-31-2009 13:25

gkoshe sanırım her iki sınav da geçerli olacak,ama bizim sınavlar da sanırım 6 tus geçerli olur bu durumda:Düds nin tarihi de ağustos ayında sanırım,ankara dışında olanlar için sıkıntılı olacak bu durum biraz..ama sanırım bizim için 6 tus geçerli olcak:Dbi de ingilizce puanına göre de sıralama yapıorlardı,o zaman adaletsizlik olacak işte..

gkoshe 07-31-2009 13:34

Alıntı:

bturkuaz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 15291)
gkoshe sanırım her iki sınav da geçerli olacak,ama bizim sınavlar da sanırım 6 tus geçerli olur bu durumda:Düds nin tarihi de ağustos ayında sanırım,ankara dışında olanlar için sıkıntılı olacak bu durum biraz..ama sanırım bizim için 6 tus geçerli olcak:Dbi de ingilizce puanına göre de sıralama yapıorlardı,o zaman adaletsizlik olacak işte..

süper yaa bi an korktum bide üds yemi hazırlanacam diye:confused:oh rahatladım şimdi saol turkuaz.601061934080018iq8

bturkuaz 07-31-2009 13:43

hayatım o yusuf olaylarını ben de yaşadım:D:Düds daha zor üstelik,hani bizim sınav bi iki kelimeyle felan sıksan tutabilir:D:D-en azından ben tutturmuştum:D:D-yok ya 4 tus en az garantimiz var:D:D

gkoshe 07-31-2009 13:46

Alıntı:

bturkuaz´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 15298)
hayatım o yusuf olaylarını ben de yaşadım:D:Düds daha zor üstelik,hani bizim sınav bi iki kelimeyle felan sıksan tutabilir:D:D-en azından ben tutturmuştum:D:D-yok ya 4 tus en az garantimiz var:D:D

yaneeeegirl_dance

recepevcen 08-02-2009 22:12

çok güzel olmuş önümdeki engeller teker teker kalkıyor...

elemmire 08-03-2009 20:59

ARkadaşlar merak ettiğim bir konu var! Eylül 2009'da ilk kez sınava girecek olanlar ingilizceyi TUS'dan 1 gün önce yani geçmiş senelerdeki gibi mi halledecek yoksa ÜDS'ye girerek mi? Sizce ÜDS'ye girsem geçerli oluyor mu? ÜDS başvuruları 17-27 Ağustos arası...

elemmire 08-03-2009 21:01

Ama zaten ÜDS 04.10.2009'deymiş...

aysegulkerem 09-26-2009 23:28

herkezmi ingilizceden sınava giriyor bir Allahın kuluda yokmu yahu almanca kaynak verecek :((((

steTUSkop 09-26-2009 23:38

almanca kaynak ekleyebiliriz lazımsa;)

aygun_58 09-26-2009 23:57

rusca varmi yaa:):)???

bmper 12-17-2009 11:07

2009 Eylül Klavuzunda ki ilgili bölümü (Aşağıda yolladığım ) okursanız her şey açık bir şekilde yazıyor.
Hepinize başarılar dilerim.

1. 4 TUS, 12-13 Eylül 2009 tarihlerinde Ankara'da yapılacaktır. TUS-Yabancı Dil Sınavı 12 Eylül 2009 Cumartesi günü
saat 09.30'da başlayacak ve 120 dakika sürecektir. Yabancı Dil Sınavında adayların tıp konularında seçilmiş ifade,
cümle ve metinleri anlama ve Türkçeye tercüme etme becerilerini yoklayan sorular bulunacaktır. Bu sınavda
Almanca, Fransızca ve İngilizce için çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılacaktır.
Yabancı Dil Sınavının sonuçları, ÖSYM'ce 13 Eylül 2009 Pazar sabahı www.osym.gov.tr adresinden ve
saat 11.00'de, listeler hâlinde sınav binaları ve sınav salonlarının kapılarına asılmak suretiyle
adaylara duyurulacaktır.
Son üç yılda yapılan (2006-Sonbahar, 2007-İlkbahar/Sonbahar, 2008-İlkbahar/Sonbahar, 2009-İlkbahar
Dönemlerinde)
TUS-Yabancı Dil Sınavında, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında veya
Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavında, Almanca, Fransızca veya İngilizce dillerinden birinde yüz üzerinden en az
elli puan alanlar isteklerini bildirmeleri hâlinde Yabancı Dil Sınavından muaf tutulacaklardır.

Şu Anki Saat: 03:22