www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > TUS Dersaneleri > TUS Magazin

4084 (1 Kayıtlı Ve 4083 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 12-16-2014, 11:57   #1
haberci
Aktif Üye

Tecrübe Puanı: 0
haberci is an unknown quantity at this point
Standart Yeni Yasa Tam Gün ve Mecburi hizmetle ilgili neler getiriyor

6569 Sayılı Kanundaki Üniversitelerle İlgili Düzenlemeler

1. Giriş

6569 sayılı “Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair” Kanun 26 Kasım 2014 tarih, 29187 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile ilgili kanuna, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına ilişkin maddeler eklenerek, genişletilmiştir. Kanunda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı Kurulması ile ilgili maddelerden çok, üniversitelerle ilgili önemli düzenlemeler yer almıştır.

Kanunda üniversitelerle ilgili, tam gün uygulaması, mecburi hizmet yükümlüğü, öğrenci affı, vakıf üniversitelerinde görevlendirmeler, öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti, kayıt yenileme ve kayıt silme, Sağlıkta önlisans mezunlarına lisans tamamlama gibi değişiklikler yapılmıştır. Yazımızda, Kanundaki üniversitelerle ilgili düzenlemelerin açıklanması yapılmaya çalışılacaktır.

2. Lisans Üstü Eğitimde Uzmanlık Eğitimi İle İlgili Yapılan Değişiklik

6569 sayılı Kanunun 25 inci maddesiyle, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin Lisans Üstü eğitimin tanımlandığı (t) bendi;

“t) Lisans Üstü: Yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimini kapsar ve aşağıdaki kademelere ayrılır.” Şeklinde iken, yapılan değişiklikle,

“t) (Değişik birinci cümle: 19/11/2014-6569/25 md.) Lisans Üstü: Yüksek lisans ve doktora ile tıpta, diş hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık ve sanatta yeterlik eğitimini kapsar ve aşağıdaki kademelere ayrılır.” Şeklinde değiştirilmiştir.

Yapılan değişiklik, diş hekimliği, eczacılık ve veterinerlikte uzmanlığını almış olanlarda, tıpkı Tıpta uzmanlığını almış olanlar gibi, yüksek lisans yapmış sayılacaklardır.

t) bendine (5) inci alt bent eklenmiştir. Eklenen bent,

“(5) (Ek: 19/11/2014-6569/25 md.) Veteriner Hekimlikte Uzmanlık: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen esaslara göre yürütülen ve veteriner hekimlere belirli alanlarda özel yetenek ve yetki sağlamayı amaçlayan bir yükseköğretimdir.” Şeklindedir.

Eklenen 5 inci bentte veteriner hekimlere ilişkin uzmanlığın tanımlaması yapılmıştır. Tıpta uzmanlık (t) bendinin 3 üncü alt bendinde tanımlanmıştır. Ancak (t) bendine eklenen Eczacılık ve diş hekimliği de yer almaktadır. Eczacılık ve Diş hekimliğine ilişkin uzmanlıkların tanımı (t) bendinin alt bentti olarak tanımı yapılarak eklenmemiştir. Eczacılık ve diş hekimliğinin de uzmanlıklarının tanımı yapılarak eklenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

3. Mecburi Hizmet Yükümlülüğüne İlişkin Düzenleme

6569 Sayılı Kanunun 26 ıncı maddesiyle, 2547 Sayılı YükseköğretimKanunun Öğretim Elemanı yetiştirme başlıklı 35 inci maddesinin üçüncü bendi,

“Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır.” Şeklinde iken, yapılan değişiklikle

“(Ek fıkra: 17/8/1983 - 2880/18 md.) Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. (Ek cümle: 19/11/2014-6569/26 md.) Bu mecburi hizmet, eş durumu ve sağlık mazeretleri hariç olmak üzere başka yükseköğretim kurumlarında ve kamu kurum ve kuruluşlarında yerine getirilemez.Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır.” Şeklinde değiştirilmiştir.

Yapılan Değişikliğe göre eş durumu ve sağlık mazereti olanlar mecburi hizmetlerini başka yükseköğretim kurumlarında veya kamu kurum ve kuruluşlarında yerine getirebileceklerdir. Akademik kadroda olan öğretim elemanın kamu kurumlarında mecburi hizmetini nasıl yapacağı konusunda uygulamada sıkıntılar yaşanacaktır. Sıkıntı yaşanmaması için bir yönetmelikle düzenlenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

ve daha fazlası için;

http://www.medimagazin.com.tr/ana-sa...-11-63349.html
haberci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil