www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > TUS (TIPTA UZMANLIK SINAVI) , Yan Dal Uzmanlık Sınavı (YDUS) ve USMLE PLATFORMU > Tus Rehberi > Motivasyon - Danışmanlık

Motivasyon - Danışmanlık Site içinde üye arkadaşlarla ortak yürüteceğiniz çalışma programları yada takip ettiğiniz kendi programlarınız... Başarı için olmazsa olmazlar, püf noktalar, hazırlık önerileri ...

1835 (0 Kayıtlı Ve 1835 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 01-18-2010, 18:40   #1
missgracilis
Normal Üye

missgracilis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 0
missgracilis is an unknown quantity at this point
Standart Hedefiniz?

Arkadaşlar inanılmaz bir karasızlık içinde kendimi yiyorum;

2010 nisan tusuna hazırlanıyorum ancak hala aklımda branş yok; şehir yok

sürekli fikir dğiştiriyorum bir türlü hedef seçemiyorum.

Ne yapayım? Siz hedefinizi nasıl belirlediniz?

Okuldayken en çok derma, Kbb ve dahiliye den zevk alarak çalışmıştım.
Acaba radyoloji de mi tercih edeyim diyorum vs. yani çok dağıldım:(
missgracilis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 01-18-2010, 18:49   #2
cisplatin
Popüler Üye

cisplatin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 349
cisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to behold

radyoloji;her hekimin plasesi...
çalışma şartları rahat,geleceği parlak, ücreti tatminkar v.s
ama genel geçer hiç kimsenin %100 ideali değil(istisnalar vardır muhakkak)
benimde seçeneklerimden bir tanesi...
ama gitgide gönlümdeki(fakültede sevdiğim) yer olan psikyatri ağır basıyor...
sonuçta; primer kriterin sevdiğimiz bölüm olması gerektiğinin kanısındayım...
rahatlık,gelecek,maddiyat sonra gelen kriterlerdir benim için...
sanada tavsiyem hangisi ilgini cezbediyor, sana gel gel yapıyorsa orayı seçmendir...
çünkü ancak sevdiğimiz bölümde başarılı oluruz, yorgunluklar sevdiğimiz bölümde tolere edilebilinir olur...
cisplatin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-18-2010, 18:50   #3
laracraft
Popüler Üye

laracraft - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 429
laracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud of

sevgili missgracilis öncelikle içinde bulunduğun durumu tanımlamalısın.Ne yapmak istiyorsun bunu bir belirle..
ben kendimden örnek vereyim:evliyim,6 yaşında bir oğlum var ve eğer uzmanlığı kazanırsam yine her sıkıntının altından benim kalkmam gerekiyor.Bunu niye söylüyorum,çünkü ben plastik cerrahiyi çok seviyorum ve idealim Türkiye'de bir yanık hastanesi açmaktı.Ama maalesef koşulların ideallerini sağlamıyorsa ideallerini değiştiriyorsun.Şu anda istediğim şey memlketimde hem asistanlığımı hem de uzmanlığımı yapabilmek(sınavı kazandığımı varsayıyoruz tabi)O yüzden tercih konusunda sadece 2 hastane seçebiliyorum ve bölüm olarak da tercihlerde nörolojiden başlayıp anatomiye kadar ineceğim.
Yani canımcım önce ne istediğine karar ver(en azından uzman olmak konusunda hemfikiriz)ve istediğin şeyi elde etmek için ne gerekiyorsa yapmaya çalış.Önemli olan gerçekten çabalamak.Ve bir sonraki baharlara bırakma istediklerini
laracraft isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-18-2010, 18:51   #4
laracraft
Popüler Üye

laracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud oflaracraft has much to be proud of

bu arada benim bölüm olarak önerim derma ya da radyoloji
Alt 01-18-2010, 18:54   #5
cisplatin
Popüler Üye

cisplatin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 349
cisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to beholdcisplatin is a splendid one to behold

şehir konusuna gelince 2 seçenek var...
1.ailenin yanı(hangi şehirdeyse)
2.istanbul
başka bir seçenek t.c sınırları içinde göremiyorum...
ha bunlar elin kuvvetliyse(puanın yüksekse) olan seçeneklerdir...
yoksa istediğin bölüm olsun her ilde yapılır uzmanlık eğitimi........
cisplatin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-18-2010, 18:58   #6
laracraft
Popüler Üye

Alıntı:
cisplatin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şehir konusuna gelince 2 seçenek var...
1.ailenin yanı(hangi şehirdeyse)
2.istanbul
başka bir seçenek t.c sınırları içinde göremiyorum...
ha bunlar elin kuvvetliyse(puanın yüksekse) olan seçeneklerdir...
yoksa istediğin bölüm olsun her ilde yapılır uzmanlık eğitimi........
evet cisplatin istanbul konusunda haklısınbir asistan abimiz ''boğulacaksan büyük denizde boğul''derdi ben onun ne demek istediğini küçük şehirde yaşamaya başlayınca anladım.Büyük şehir hem mesleki ilerleme için çok iyi hem de olaylara bakış açını genişletiyorFarklı olasılıkları 5 açıdan değil 15 açıdan görüyorsun.
Alt 01-19-2010, 13:39   #7
missgracilis
Normal Üye

bilemiyorum kafam karışık hep özel hayatımı tus için erteledim şimdi pişmanım en azından bulunduğu şehir ya da bölüm gibi bir hedefim olurdu:(

ailem nereye gidersem peşimden gelecek o yüzden fark etmez; bohçamı keloğlan gibi sırtıma alıp dünyanın öbür ucuna taşınmak istiyorum; tus un ardından galiba usmle ye hazırlanıcam...

psikiyatri hocam eğer tus olmasaydı seni yanıma alırdım dedi; kbb en sevdiğim branştı, mecburide herkes beni çocuk doktoru sanıyordu; anneler özellikle çocuklarını bana muayene ettiriyorlardı; pediatri de olabilir; mecburim sırasında ise derma dışında bölüm yazmamaya söz vermiştim; okulda da dermacılarla aram çok iyiydi; herşey o kadar riskli ki....

BİL mi yo rum..
Netler kafamı takmıyorum çünkü istediğim kadar yükseltebilirim. Hedefime bağlı kitlenmek hedefsiz böyle ortalama netlerle sürünüyorum
Alt 01-19-2010, 14:39   #8
laracraft
Popüler Üye

uzman olduktan sonra yapmayı istediklerini düşünebilir ona göre de bir tercih yapabilirsinfakültede mi kalmak istiyorsun,büyük bir şehirde mi yoksa küçük bir şehirde mi yaşamak istiyorsun,özelde mi yoksa bağımsız mı çalışmak istiyorsun vs....
her istediğini yapabilecek durumda olmak güzel bir şey fırsatları kaçırma derim
özel hayata gelince nasılsa nasibin seni bir yerde bekliyoreğer özel hayatındaki kişi yüzünden istediğini yapamazsan emin ol o daha karmaşık durumlar ortaya çıkmasına neden oluyor
umarım herşey gönlünce olur
Alt 01-19-2010, 15:43   #9
uskdr
Popüler Üye

uskdr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 457
uskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant futureuskdr has a brilliant future

Alıntı:
missgracilis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bilemiyorum kafam karışık hep özel hayatımı tus için erteledim şimdi pişmanım en azından bulunduğu şehir ya da bölüm gibi bir hedefim olurdu:(

ailem nereye gidersem peşimden gelecek o yüzden fark etmez; bohçamı keloğlan gibi sırtıma alıp dünyanın öbür ucuna taşınmak istiyorum; tus un ardından galiba usmle ye hazırlanıcam...

psikiyatri hocam eğer tus olmasaydı seni yanıma alırdım dedi; kbb en sevdiğim branştı, mecburide herkes beni çocuk doktoru sanıyordu; anneler özellikle çocuklarını bana muayene ettiriyorlardı; pediatri de olabilir; mecburim sırasında ise derma dışında bölüm yazmamaya söz vermiştim; okulda da dermacılarla aram çok iyiydi; herşey o kadar riskli ki....

BİL mi yo rum..
Netler kafamı takmıyorum çünkü istediğim kadar yükseltebilirim. Hedefime bağlı kitlenmek hedefsiz böyle ortalama netlerle sürünüyorum
sevgili missgracilis ne kadar şanslısın bence şu anda bütün kararlarını kendin verebilecek konumdasın , hayatına başka birisi için yön vermeyeceksin , istediğin yerde istediğin şey için uzmanlık yapacaksın hepimiz seninle aynı konumdayız aslında ne olmak istediğine çoğu kişi tam olarak karar veremiyor malesef , çünkü çok faktörlü bir seçim bu , üstelik aldığımız puanla yerleştirilecek olduğumuzu düşününce elimiz de olmayan faktör yani , kararsızlık doğal bence bu kadar istifanın altında yatan en önemli neden bu belkide , bize uygun olup olmadığını bilmeden tercih yapıyoruz keşke deneyebilecek bir süre olsa ona göre karar versek süper olurdu bence hedefsiz netlerle sürünmek yerine ille olmak istediğin bölüm değil ama şu kadar net hedefliyorum diyebilirsin en azından amacın olur , sen bunu ne kadar yapabiliyorsun dersen , yapmaya çalışııyorum diyebiliriz
en önemli hedefimiz şu an için nisan da güzel netler yapmak, tercih döneminde konuşuruz canım bunları zaten , merak etme sen
Alt 01-19-2010, 19:28   #10
missgracilis
Normal Üye

haklı olabilirsin; aslında yapabileceğim maksimum nete odaklanmak lazım..

Bazen de çalışmaktan bunalınc hayal kuruyorum ama hangi klinik hangi bölüm derken bocalıyorum; aslında sınav sonuç kağıdının hayalini kurmak daha mantıklı olacak bu durumda

Destekleriniz için teşekkürler

Seçenekler
Stil