www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > PARAMEDİKAL DÜNYA > Sosyal Hayatımız > Röportaj

2026 (0 Kayıtlı Ve 2026 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS

Seçenekler Stil
Alt 05-08-2018, 08:58   #1
berkcan
Aktif Üye

Tecrübe Puanı: 0
berkcan is on a distinguished road
Standart Laykla beni yar

İnstagram nedir?

Uygulamaya giriş yaptığınızda işlevini “Hayatınızı arkadaş listenizde bulunan kişiler ve sosyal ağ dünyasıyla fotoğraf aracılığıyla eğlenceli ve hızlı bir şekilde paylaşabileceğiniz bir ortam” olarak tanımlayan instagramın ismi, anlık anlamına gelen ingilizce “instant” kelimesi ile telgraf anlamına gelen ingilizce “telegram” kelimelerinden gelmektedir.(http://instagram.com/about/faq/) 23.12.2013.

Onunla neler yapabiliyoruz?

Kendi kullandığım işlevlerden yola çıkarsam ; Uygulamanın tanımını bir parça daha genişleterek , fotoğraf çekmenin yanında kendine özgü efektlerle fotoğrafları düzenlemek, (Az önce saydım toplam 19 efekt var ve bu benim gibi photoshoptan anlamayanlar için büyük kolaylık J) video çekmek; gördüğümü, giydiğimi, seyahat ettiğimi saklamak; etiketleme özelliği ve konum özelliği ile daha önce gitmediğim ya da bilmediğim bir konu hakkında fikir sahibi olmak, bazen alışveriş yapmak bazen ürün satmak amacı ile bu uygulamayı kullanıyorum. Şimdi lütfen siz de düşünün; bu uygulama bunlara benzer ya da farklı olarak sizin hangi ihtiyaçlarınızı karşılıyor?

Bu soruya cevap verdiğiniz her madde sizin bilinç düzeyinde yani varlığının şu an farkında olduğunuz ihtiyaçlarınız.

Peki İnstagram bilinç dışı olarak hangi ihtiyaçlarımızı karşılıyor?

Aslında beni bu yazıyı yazmaya iten temel soru buydu. Sık kullandığımız uygulamalar , verdiğimiz tepkiler , sık seyrettiğimiz filmler, dinlediğimiz şarkılar, seçtiğimiz için kendimize ‘acaba hangi ihtiyacımdan dolayı şu an onunlayım?’ sorusu yepyeni bir pencere açıyor olabilir hepimize.Çünkü psikanalitik kurama göre bize bakım veren yani dünyayı onun gözü ile gördüğümüz ilk kişinin ihtiyaç ve isteklerimize duyarlılığına göre, kabul gören ya da engellenen deneyimlerimizi kümeler buna göre bilinçdışı bir ihtiyaç listesi oluştururuz. Bu ihtiyaçlarımızdan instagramla ilişkilendirebileceklerimize ilişkin küçük bir liste yaptım. Fikir, yorum ve eklemelerinizi bekliyorum

Farkedilme ve Onaylanma İhtiyacı ; Diğeri tarafından fark edilmek varlığımızı kanıtlar niteliktedir aslında. O fotoğraf İnstagram’a yükleniyorsa yükleyen örtük olarak ‘ben bunu beğendim’ mesajı verir ve başkalarından gelen her beğeni de bu fikri onaylar. Buradayım demenin ve evet buradasın seni görüyorum diye cevap vermenin kestirme bir yoludur like, üstelik saniyeler içinde.
Ait olma ihtiyacı Kişi bir aile içine doğmaya, bir gruba, statüye ait olmak ihtiyacına sahiptir. Vergi ile ilgili yapılan bir sokak röportajında kişilere kendilerine ait taşınmaz malları saymaları istendiğinde sosyal medya hesabını söyleyen bir kişiye rastlamış çok şaşırmıştım. İnstagramı kullanırken bilinç dışı amaçlarımızdan biri kendimize ait üzerinde düzenleme yapabileceğimiz bir alan olduğu hissine kapılmamız olabilir mi?
Tutarlılık İhtiyacı Takip ettiğiniz kişilerin fotoğraftaki duruşları ile hayattaki duruşlarını kıyasladığınızı fark ettiniz mi? Literatür fotoğraf gerçek kıyasının en çok yüz üzerindeki organlarda yapıldığını söylese de kişilerin sosyal yaşamından gelir durumunu, kişiliğini, ideolojilerini o küçük dünyadan büyük asıl dünyaya doğru yorumluyorsanız korkmayın, kötü niyetli sayılmazsınız. Zihniniz size tutarlı ihtiyaçlar toplama eğiliminde olabilir.
Kontrol Kurma Arzusu; Çeşitli güncellemeler ile deyişse de İnstagram’ın kuruluşundan bu yana yorum yapma özelliği mevcuttur. Kişi gördüğü şeyin onda düşündürdüğünü bu mecrada serbestçe ifade edebilmektedir. Bunun bir ucunun internet zorbalığına vardığını gösteren çalışmalar vardır. Ancak çalışmaların diğer bir ayağında yapılan yorumlar yorumcuda kontrolün onda olduğu algısı yaratmakta ve özgüveni pekiştirmektedir. Burada saygı önemli bir çerçeve çizer.
Merak; Sosyal medya aslında avuç içimizden dünyaya açılan bir penceredir. Kişi merak ettiği hayatlara, gitmediği ülkelere, ideolojilere ve hatta kültürlere instagram aracılığı ile dokunur. Dedektiflerin kurduğu bir forumdan edinilen bilgiye göre Sosyal Medya ve stalkın (merak edilen kişinin takip edilmesi) ortaya çıkışının iş alanlarına en büyük darbeyi vurduğu şeklinde yorumlar mevcuttur.
Entelektüel İhtiyaçlar Modern insanın boş zaman değerlendirme, seyahat etme, hobi edinme, modaya ayak uydurma vb. tutkuları vardır. Bu tutkuları destekleyici paylaşımlar kendimize özgü bir beğeniler yelpazesi oluşturmamızı sağlar

Yazının Tümü İçin: http://saglikguncelhaber.com/laykla-...olojik-analiz/
berkcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 05-27-2018, 12:40   #2
Kayıtsız Üye
Guest

Her şey sanal
  Konuyu düzenle/Sil Alıntı ile Cevapla

Tags
laykla beni yar, sağlık güncel haber

Seçenekler
Stil