www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi !

Geri git   www.steTUSkop.com ; TIP ve TUS'un MERKEZi ! Doğruların TEK Adresi ! > PARAMEDİKAL DÜNYA > Sosyal Hayatımız > Aktüel / Gündem / Haberler

6828 (1 Kayıtlı Ve 6827 Misafir Üye Bulunmaktadır.)
Anasayfa İletişim TUS Güncel TUS Dersaneleri TUS Hazırlık Yabancı Dil ve TUS Mecburi Hizmet YDUS Tus Rehberi DUS
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 11-22-2009, 11:18   #1
drjuice
Popüler Üye
 
drjuice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04.04.09
Nerden: Samsun
Mesajlar: 1.468
Tecrübe Puanı: 596
drjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant futuredrjuice has a brilliant future
Lightbulb Hastalık İzninde Neler Değişti??

Hastalık raporlarının hastalık iznine dönüştürülmesinde neler değişti?

Bilineceği üzere bir Devlet memurunun aldığı sağlık raporu tek başına geçerli olmamaktadır. Mevzuat gereğince, bu raporun bir idari işlemle, "hastalık iznine" dönüştürülmesi gerekmektedir. Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre hastalık iznine dönüştürmeye yetkili makam değiştirilmiştir.

Memurların Hastalık Raporlarını Verecek Hekim ve Sağlık Kurulları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmıştır.

Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının ESKİ HALİ

Madde 9 – Memurlara, merkezde kurum amirinin, illerde kurum amirinin teklifi üzerine mülki amirin, yurt dışında misyon şefinin onayı ile hastalık raporlarında gösterilen istirahat süreleri kadar hastalık izni verilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurlara bu izinler, izin vermeye yetkili amirin, yurt dışında Kıdemli Askeri Ataşenin onayı ile verilir.

Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının YENİ HALİ

“Memurlara, yurt içinde yıllık izin vermeye yetkili birim amirinin, yurt dışında misyon şefinin onayı ile hastalık raporlarında gösterilen istirahat süreleri kadar hastalık izni verilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan sivil memurlara bu izinler, izin vermeye yetkili amirin, yurt dışında Kıdemli Askeri Ataşenin onayı ile verilir.”

NELER DEĞİŞTİ?

Daha önce "merkezde kurum amirinin, illerde kurum amirinin teklifi üzerine mülki amirin," şeklinde yapılmış olan belirleme " yurt içinde yıllık izin vermeye yetkili birim amirinin," olarak değiştirilmiştir.

Bu değişiklikten önce çok sayıda sorun bulunmaktaydı. Örneğin Malatya'da bir öğretmen hastalık raporu alınca bunun hastalık iznine dönüştürülmesi Valiye kadar çıkabiliyordu. MEB bu sorundan dolayı, genel yönetmelik değişmemiş olsa dahi, yönerge ile mülki amirlerin bu yetkilerini alt makamlara devredebileceğini öngörmüştü.

Bu düzenleme ile çok detay ve bir prosedürden ibaret olan soruların merkezde kurum amirine, taşrada ise mülki amire çıkmasının önüne geçilmiş olunmaktadır. Yetki yıllık izin verilmesine yetkili makama verilmektedir. Bir çok kamu kurumunda, imza yönergeleri ile yıllık izne kimlerin yetkili olduğu belirtilmiştir.

Ancak söz konusu bu düzenlemeyle, kurum amirleri ve mülki amirlerin iş yükü azaltılmış olsa dahi, hastalık raporunun hastalık iznine dönüştürülmesinin bir formaliteden ibaret olduğunu bilmeyen bilen sicil amirlerince sorun çıkarılması ve memur ile aöir arasında sorunlu işlemlerin artmasından endişe etmekteyiz. bu nedenle özellikle büyük teşkilatlı kurumlarda bu hususun sicil amirlerine açıklanması uygun olacaktır.

Memurlar.net
__________________
Bana kalbimdesin deme...Bilirsin kalabalık yerleri sevmem
drjuice isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

     

Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Böyle bir hastalık duymuşmuydunuz?Kusma fobisi yüzünden evlenemeyen 19 yaşındaki genç kız törene çıkmadan önce ilginç bi aygun_58 Aktüel / Gündem / Haberler 4 08-12-2020 01:43
Tam Gün Yasası Neler Içeriyor? steTUSkop Genel Mesleki Konular 12 07-28-2020 13:52
Askerlik Kanunu Değişti steTUSkop Askerlik ve TUS 4 04-01-2013 22:57
Tıpta uzmanlık eğitim süreleri değişti aygun_58 Türkiye ve Dünyadan Sağlık Haberleri 23 08-01-2009 09:26
3G teknolojisi neler getirecek steTUSkop Bilgisayar / İnternet 3 07-31-2009 14:19


Şu Anki Saat: 21:15


Powered by vBulletin
Copyright © 2000-2009 Jelsoft Enterprises Limited.
www.stetuskop.com